Dziecko zamknięte w aucie - Medyk szkolenia Skip to main content

DZIECKO ZAMKNIĘTE W AUCIE

Umierające dziecko w samochodzie nie będzie krzyczeć.

Nagrzany samochód to śmiertelna pułapka.

Przebywanie nawet kilkanaście minut w zamkniętym pojeździe, gdy panuje upał, to bezpośrednie zagrożenie życia.

Choć wiele razy wspomina się o skutkach pozostawienia dzieci w samochodzie podczas upałów, wciąż są rodzice, którzy zostawiają swoje pociechy w fotelu, bo idą coś załatwić tylko „na chwilę”. Zdarza się, że chwilowa wizyta, przedłuża się, a maluchowi grozi wtedy ogromne niebezpieczeństwo. Rozgrzany samochód jest śmiertelną pułapką dla dzieci, z której nie ma wyjścia.

Za zostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie opiekunowi grozi kara od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia z pierwszej pomocy zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenia realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenia BHP dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Jak nagrzewa się samochód w trakcie upału?

Zamknięty samochód działa jak akumulator ciepła. Wszystko za sprawą szkła, które bezlitośnie przepuszcza promienie słoneczne i podczerwone. Rozgrzewa wnętrze pojazdu, a następnie – działała jak izolator – zatrzymując ciepło w środku. Pamiętajmy, że pozostawienie lekko uchylonej szyby nie wpływa znacząco na temperaturę samochodu. Kolejnym czynnikiem, który odgrywa ważną rolę w szybkości wytwarzania ciepła wewnątrz pojazdu, jest kolorystyka. Im ciemniejsze barwy, tym szybciej będzie nagrzewać się auto.

DZIECKO ZAMKNIĘTE W AUCIE! REAGUJ!

Z badań wynika, że w 37-stopniowym upale temperatura powietrza w samochodzie w ciągu godziny osiąga około 50 st. C (w okolicy deski rozdzielczej nawet 69 st. C). W takich warunkach dwuletnie dziecko po niespełna 30 min ma już gorączkę (38 st. C), po godzinie zaś temperatura jego ciała przekracza 40 st. C. Jest to równoznaczne z przegrzaniem organizmu i wystąpieniem udaru cieplnego.

Osoba, która dostaje udaru cieplnego, jest skołowana, senna i osłabiona. Traci przytomność, nie ma siły wołać o pomoc. Dziecko będzie wyglądało, jakby spało.

DZIECKO ZAMKNIĘTE W AUCIE – Czy można wybić szybę?

Zanim to zrobisz, sprawdź czy drzwi nie da się otworzyć. Rozejrzyj się czy w pobliżu nie ma rodziców lub opiekunów dziecka.

NIE TRAĆ NA TE CZYNNOŚCI ZBYT DUŻO CZASU – TRZEBA DZIAŁAĆ SZYBKO.

WYBICIE SZYBY W SAMOCHODZIE:

W takim przypadku nie grożą Ci za to żadne konsekwencje, ponieważ wybijasz szybę z uwagi na stan wyższej konieczności. Prościej mówiąc: ludzkie życie jest w tej sytuacji ważniejsze od wartości szyby.

Wybijamy szybę boczną, znajdującą się jak najdalej od poszkodowanego. Jeśli dziecko znajduje się w foteliku samochodowym za fotelem kierowcy, najlepsza będzie szyba od strony pasażera, z przodu pojazdu. Do wybicia szyby szukamy dużego, ciężkiego i twardego przedmiotu. Uderzamy zawsze w róg szyby, nie w sam środek, bo szyba jest sprężysta. Staramy się zrobić to tak, aby odłamki szkła nie poraniły malucha.
Dziecko zamknięte w aucie

DZIECKO ZAMKNIĘTE W AUCIE – PIERWSZA POMOC

Gdy dostaliśmy się już do poszkodowanego, sprawdzamy jego stan. Jeśli doszło do przegrzania, ewakuujemy go w chłodne miejsce i podejmujemy działania jak przy udarze cieplnym. Jeżeli dziecko jest nieprzytomne, ale z zachowanym oddechem, układamy je w pozycji bezpiecznej, kontrolujemy oddech i czekamy na pogotowie ratunkowe. Jeśli nie oddycha, przystępujemy do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Dziecko zostawione w samochodzie

Czy potrafiłbyś udzielić pomocy w takiej sytuacji?

Dołącz do naszego szkolenia z pierwszej pomocy i naucz się prawidłowego podejmowania działań ratunkowych. Ty również możesz pomóc!