Czym jest bezdech senny? - Medyk szkolenia Skip to main content

Bezdech senny występujący u dziecka to poważne zaburzenie, które polega na zaniku przepływu powietrza przez drogi oddechowe i może powodować upośledzenia wymiany gazowej i oddychania na poziomie tkankowym.  Chwilowe zatrzymanie oddechu w czasie snu może wystąpić wielokrotnie.

Zasadniczo istnieją trzy typy bezdechu sennego:

 

  • bezdech obturacyjny (OBS), którego przyczyną jest przeszkoda uniemożliwiająca prawidłowy oddech
  • bezdech centralny, spowodowany niedojrzałością układu nerwowego, co powoduje niewłaściwe przesyłanie sygnałów z ośrodków w mózgu do mięśni oddechowych
  • bezdech mieszany, stanowi połączenie cech bezdechu centralnego i obturacyjnego.

U dzieci najczęściej występuje bezdech obturacyjny.

 

 

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

 

Przyczyny OBS

Przyczyna obturacyjnego bezdechu sennego leży najczęściej w zmianach anatomicznych na poziomie gardła i nosa, a więc na obecności fizycznej przeszkody, która zaburza wciąganie powietrza do płuc. Przykładem mogą być przerośnięte migdałki podniebienne lub gardłowe.  Podczas snu  mięśnie dziecka rozluźniają się, powiększone migdałki utrudniają transport powietrza do płuc.

Bezdech senny pojawia się najczęściej u dzieci między 3 a 6 rokiem życia, gdy migdałki w porównaniu z rozmiarem dróg oddechowych są największe. Migdałki z powodu infekcji lub alergii także mogą ulec powiększeniu.

Do przyczyn bezdechu sennego można również zaliczyć otyłość. Niezwykle rzadko mają miejsce deformacje w obrębie twarzoczaszki utrudniające dziecku oddychanie (przykładowo rozszczep podniebienia).

Bezdech senny występuje również dzieci z wrodzonymi chorobami, z którymi wiążą się zmiany i zniekształcenia w obrębie twarzoczaszki. Zaburzenia w budowie górnych dróg oddechowych pojawiają się np. u dzieci z zespołem Downa, co częściej powoduje u nich bezdech senny. U ponad 50% dzieci z zespołem Downa odnotowuje się obecność OBS.

 

Objawy bezdechu sennego u dzieci

Do objawów występujących przy OBS u dzieci należą:

 

  • głośne, nieregularne chrapanie
  • uczucie braku powietrza podczas snu
  • bezdechy obserwowane przez osoby trzecie (min 10 sekund bez skutecznego oddechu)
  • oddychanie przez usta
  • nocny kaszel

Samo chrapanie nie oznacza, że dziecko choruje na bezdech senny. Wiele  chrapiących dzieci nie cierpi na tę przypadłość, a sam bezdech senny u dziecka jest możliwy nawet, gdy chrapanie nie występuje. Powinniśmy być szczególnie ostrożni i wyczuleni na to, czy dziecko oddycha przez większość czasu ustami  (zarówno w dzień, jak i w nocy), śpi niespokojnie często kaszląc lub dusząc się lub w czasie snu obficie się poci. Gdy dziecko samo często i nagle wybudza się ze snu prawdopodobieństwo zdiagnozowania bezdechu sennego  jest bardzo możliwe. Dzieci cierpiące na bezdech senny  mają często uczucie braku powietrza podczas snu, niespokojnie śpią i częściej się budzą. W ciągu dnia natomiast dzieci te odczuwają senność i rozdrażnienie, przez co bywają marudne i płaczliwe, zdarza im się zasnąć w ciągu dnia. Z wiekiem spora część dzieci pozbywa się tej dokuczliwej przypadłości. Bezdech senny trwający u dziecka przez dość długi okres może zaburzać procesy wzrostu, koncentracji, przez co takie dzieci mogą mieć problemy z nauką. W rzadkich przypadkach dochodzi do rozwoju chorób układu oddechowego oraz układu krążenia.

 

Bezdech senny u dzieci – leczenie

Bardzo istotną rolę stanowi obserwacja swojego dziecka pod kątem problemów ze snem i oddychaniem. Podejrzenie przez rodziców bezdechu sennego u dziecka powinno być jak najszybciej skonsultowane z pediatrą lub laryngologiem dziecięcym.

Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną problemu jest nadwaga lub alergia, może zasugerować zrzucenie kilku kilogramów, zrobienie testów w kierunku alergii lub skierować do odpowiedniego specjalisty  np. pulmonologa.

Badanie polisomnograficzne jest często używane jako testowe przy rozpoznaniu bezdechu sennego u dziecka. Urządzenie służące do rejestracji oddechu oraz stężenia  tlenu we krwi, monitoruje fale mózgowe, poruszanie gałkami ocznymi, chrapanie oraz nagłe chwytanie powietrza podczas snu. Takie badanie wykonywane jest zawsze przez specjalistę w określonych warunkach laboratoryjnych. Usunięcie migdałków u dzieci aż w 90 % przypadków eliminuje przypadłość bezdechu sennego.

 

Kurs pierwszej pomocy online baner