kurs kpp online - Medyk szkolenia Skip to main content

Kurs kpp online

Większość z nas jeszcze nigdy nie musiała udzielać pierwszej pomocy, a nawet nie była świadkiem kryzysowych sytuacji. Niestety, jest duże prawdopodobieństwo, że takie zdarzenie się kiedyś przydarzy. Czy gdyby to się stało dziś, wiedziałbyś, jak postąpić? Od czego rozpocząć pomoc, jak ocenić ryzyko sytuacji? Dlatego z pomocą przybywa kurs kpp.

 

Kim jest ratownik kpp?

Kurs kpp jest skrótem kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ratownik po ukończonym kursie kpp, różni się od każdego przechodnia, który ma chęć pomóc. Jednak kontrastuje również z kursem ratownika medycznego. Kurs kpp jest to najbardziej rozbudowany kurs, który może wykonać osoba bez wykształcenia medycznego. Daje on znacznie większą wiedzę, niż podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy. Z drugiej strony, nie jest on porównywalny z wiedzą i umiejętnościami ratowników medycznych. Różnica, która ich dzieli jest MCR, czyli medyczne czynności ratunkowe. Jedynie ratownicy medyczni, którzy ukończyli studia oraz mają odpowiednie wykształcenie, mogą się ich podjąć.

 

Jak wygląda kurs kpp?

Każdy kurs kpp składa się z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Na szkoleniach kursant uczy się podstawowych działań ratowniczych oraz jak postępować z osobą wymagającej pomocy przy losowych zdarzeniach. Zajęcia są wykładane przez profesjonalistów, którzy na co dzień mają styczność z ratowaniem ludzkiego życia, np. ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarze, a nawet psychologowie. Sam kurs kpp trwa około 66 godzin zegarowych. Po ukończeniu kursu, uczestnicy biorą udział w państwowych egzaminach (nie mylić z egzaminami na ratownika medycznego, których w Polsce nie ma). Na kursach kpp są zawarte tematy takie jak:

– ocena bezpieczeństwa poszkodowanego oraz ratownika

– zabezpieczenie miejsca zdarzenia

– badania wstępne oraz szczegółowe

– niektóre elementy anatomii i fizjologii

– zestawy ratownicze

– resuscytacja krążeniowo – oddechowa

– nauka korzystania defibrylatora AED

– urazy mechaniczne, chemiczne

– ewakuacja z miejsca zdarzenia

– psychologiczne podejście do poszkodowanego

Egzaminy są ważne przez 3 lata, a po upływie tego czasu, należy podejść do egzaminu porecyfikacyjnego. Chcesz wiedzieć czy dasz radę przejść kurs kpp online? Utworzyliśmy bezpłatny test wiedzy przed rozpoczęciem jego rozpoczęciem.

 

Dla kogo jest kurs kpp?

Kurs kpp są przeznaczone dla każdego, kto ma ochotę zagłębić wiedzę w zakresie pierwszej pomocy kwalifikowanej. Osoby te muszą mieć ukończone 18 lat oraz być zdrowymi, zdolnymi do udzielania pierwszej pomocy kwalifikowanej. Natomiast, kurs kpp jest przede wszystkim dedykowany osobom, które chcą zostać pracownikami jednostek związanych z ratownictwem, np. Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Graniczna, Wojsko Polskie oraz Straż Miejska.

Czy istnieje kurs kpp online?

Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, kursy kpp nie mogą odbywać się za pośrednictwem Internetu. Muszą być one w pełni poprowadzone stacjonarnie.