Pierwsza pomoc - bezpieczne dziecko w domu - Medyk szkolenia Skip to main content

PIERWSZA POMOC – BEZPIECZNE DZIECKO W DOMU

Wakacje to szczególny czas. Kiedy czujemy się zrelaksowani i bezpieczni, często zapominamy o znaczeniu zachowania czujności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Za bezpieczeństwo swoich dziecko odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W DOMU

Bardzo ważną zasadą jest to, aby w ogóle nie pozostawiać małego dziecka samego bez opieki.

Na świecie blisko 2,3 tysiąca dzieci umiera codziennie z powodu nieumyślnych wypadków. Około 90 proc. z nich można uniknąć dbając o właściwe zabezpieczenie domu

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenia realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenia dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

BEZPIECZNE WAKACJE – DOM

  • Zapewnienie dziecku maksimum opieki i zainteresowania

  • Sprawdzenie bezpieczeństwa miejsca zabawy

  • Upomnienie dziecka o nie bieganiu np. z lizakiem aby nie doszło do zakrztuszenia

  • Zwrócenie uwagi na elektryczność – aby uniknąć porażenia prądem

  • Nie pozostawianie na wierzchu przewodów elektrycznych

  • Zabezpieczenie niebezpiecznych przedmiotów, ostrych krawędzi aby nie narazić dziecka na urazy

  • Wszystkie lekarstwa jak i całą chemię przechowywać w miejscu niedostępnym dla dziecka

  • Unikanie zostawiania drobnych przedmiotów jak biżuteria, monety w łatwo dostępnych miejscach, ponieważ w łatwy sposób dziecko mogłoby się nimi zadławić

  • Sprawdzenie stabilności mebli, ostre brzegi i rogi stołów zakryć nakładkami

  • Rośliny powinny być zabezpieczone, ponieważ niektóre mają trujące liście

  • Zabezpieczenie schodów

  • Trzymanie szkła w miejscach gdzie dziecko nie może sięgnąć

  • Niezostawianie rzeczy gorących w pobliżu dziecka

bepieczne dziecko w domu - szkolenie z pierwszej pomocy

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA – NAJCZĘSTSZE WYPADKI

URAZY

 Jedną z najgroźniejszych konsekwencji wypadków z udziałem dzieci są urazy głowy, które mogą powodować wstrząsy mózgu lub krwiaki. Stłuczenie głowy może skutkować kalectwem, padaczką pourazową lub śmiercią dziecka.

ZŁAMANIA

U dzieci często występują kontuzje kończyn, które mogą zakończyć się złamaniem. Zazwyczaj dochodzi do złamań kości piszczelowej, ramiennej oraz przedramienia. Urazem szczególnie niebezpiecznym jest uszkodzenie chrząstki nasadowej, która z czasem ulega złuszczeniu, co skutkuje zahamowaniem wzrostu kończyny.

RANY

Rana to przerwanie ciągłości skóry lub tkanek w wyniku urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego. Ze względu na okoliczności powstania oraz charakterystyczne cechy, rany dzielimy na: otarcia, rany cięte, płatowe, kłute, tłuczone, miażdżone, szarpane, postrzałowe i kąsane. U dzieci najczęściej obserwujemy uszkodzenia tkanki skórnej poprzez uraz mechaniczny.

OPARZENIA

Specyficznym rodzajem rany jest oparzenie. Dochodzi do niego wskutek kontaktu skóry z wysoką temperaturą, substancją chemiczną lub prądem. Oparzenie jest jednym z najczęstszych uszkodzeń powstających w wyniku wypadków domowych dzieci.

Istnieją trzy rodzaje oparzeń: powierzchowne, pośrednie i głębokie. Pierwszy typ dotyczy tylko naskórka, a objawy obejmują rumień. Oparzenie pośrednie obejmuje część grubości skóry właściwej, co wydłuża okres gojenia pęcherzy i zaczerwienienia. Najbardziej poważne oparzenie ze wszystkich to głębokie oparzenie, charakteryzuje się poważnym uszkodzeniem skóry właściwej i zakończeń nerwowych.

URAZY NOSA

Jedną z najczęstszych przyczyn jednostronnej niedrożności nosa u dzieci jest wprowadzenie ciała obcego do nosa. Ten stan występuje najczęściej u dzieci w wieku 2-4 lat, gdzie występuje w 80% przypadków. Gdy dojdzie do takiej sytuacji rodzic lub opiekun powinien niezwłocznie udać się z nim do laryngologa.

Uraz nosa, zwłaszcza w dzieciństwie, może spowodować całkowite lub częściowe złamanie przegrody. Zwykle występuje krwawienie z jam nosa, krwiak w obrębie tkanek miękkich oraz masywny obrzęk. Niestety często również dochodzi do powikłań: krwiak przegrody, ropień przegrody, perforacja przegrody oraz deformacja nosa. Zdarza się, że urazy wymagają interwencji chirurgicznej.

ZATRUCIA

Na 10 przypadków zatruć, aż 9 zdarza się w domu.

Środki medyczne odpowiadają za 44 % przypadków zatruć u dzieci poniżej 5 roku życia.

Zatrucie jest wynikiem przeniknięcia do organizmu trucizny. Ze względu na okres działania trucizny dzielimy je na ostre i przewlekłe. Uwagę szczególną należy przykuć do odpowiedniego zabezpieczenia substancji trujących. Wszystkie leki oraz produkty chemiczne powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci.

PIERWSZA POMOC – BEZPIECZNE DZIECKO W DOMU

bepieczne dziecko w domu - szkolenie z pierwszej pomocy

Czy jeśli Twoje dziecko ulegnie wypadkowi, dozna urazu, wiesz jak odpowiednio udzielić mu pomocy?

Bardzo często czas gra kluczową rolę.

Na naszych szkoleniach zdobędziesz wiedzę i umiejętności. Nie pozwól na zwlekanie, bądź odpowiednio przygotowany i podejmuj działanie.