Pierwsza pomoc krok po kroku - Medyk szkolenia Skip to main content

Pierwsza pomoc krok po kroku

Możesz nie mieć czasu na naukę udzielania pierwszej pomocy, ale pamiętaj, że ludziom przytrafiają się złe rzeczy i czasami najlepiej być przygotowanym. Pierwsza pomoc jest ważna, aby zawsze mieć ją w kieszeni. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz jej potrzebować, dlatego warto zaktualizować swoją wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Nagłe sytuacje zdarzają się nieustannie i mogą cię zaskoczyć, gdy najmniej się tego spodziewasz.

Pierwsza pomoc to termin opisujący natychmiastową opiekę nad osobą, której stan może zagrażać życiu.

Pierwsza pomoc krok po kroku to natychmiastowa opieka nad poszkodowanym lub osobą, która nagle zachorowała. Obowiązuje on możliwie jak najszybciej po wypadku lub nagłej chorobie i przed przybyciem karetki pogotowia. Pierwsza pomoc krok po kroku udzielona komuś przed przyjazdem karetki może uratować życie lub pomóc w powrocie do zdrowia. z incydentu. Niektóre typowe praktyki obejmują wykonywanie uciśnięć klatki piersiowej, zakładanie kołnierza szyjnego, aby zapobiec dalszym urazom lub złamanie szyny. Mogą to zrobić obywatele, funkcjonariusze organów ścigania i ratownicy pogotowia ratunkowego.

kurs pierwszej pomocy łódź
Defibrylator AED, 80% kursantów bez wcześniejszego przeszkolenia popełnia drastyczne błędy w jego uzytkowaniu !
Potrzebujesz dobrych mechanizmów szkoleniowych aby wiedzieć jak, w trakcie dużego stresu właściwie uciskać klatkę piersiową
rzypomnijmy, że w mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian już po 3 minutach od zatrzymania krążenia. 10 minut zatrzymania krążenia bez RKO i defibrylacji prowadzi do śmierci (czas ten może się nieco zmieniać ze względu na temperaturę otoczenia i mechanizm, w jakim doszło do NZK).
Służbom medycznym dotarcie do poszkodowanego w mieście średnio zajmuje do 8 minut, a do poszkodowanego poza miastem – nawet do 15.
Czy wiesz że staza taktyczna przy silmy krwawieniu to ostateczność ? Są inne sposoby tamowania krwawienia.
Gdy ocena rytmu odbywa się w krótkim czasie po NZK i w sytuacji, gdy na miejscu znajduje się AED, migotanie komór stwierdza się aż w 76% przypadków. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji powoduje spadek przeżywalności o 3-4%.
Powszechny dostęp do wiedzy na temat udzielania PP, częstotliwość różnego rodzaju kursów PP oraz coraz gęstsza sieć automatycznych defibrylatorów AED do użytku publicznego sprawiają, że przeżywalność osób z NZK zauważalnie rośnie.

Pierwsza pomoc jest ważna, ponieważ może pomóc uratować życie.

Pierwsza pomoc krok po kroku to ważna umiejętność, którą wiele osób powinno umieć udzielić, gdy podejrzewają, że ktoś może być w stanie krytycznym. Przede wszystkim pomaga ratować życie i pozwala poczuć się bardziej pewnym siebie, gotowym do podjęcia natychmiastowych działań i zdolnym do kontrolowania swoich emocji w trudnych okolicznościach. Nie wymaga dużego wykształcenia i można się go nauczyć poprzez kursy online, instrukcje lub zdobywając wiedzę. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na naukę Pierwsza pomoc krok po kroku jest przed jej potrzebą, ponieważ przyzwyczajenie się do procedur może trochę potrwać. Oto kilka wskazówek i trików, które mogą się przydać podczas próby uratowania czyjegoś życia

Bardzo ważna jest ocena sytuacji i udzielenie natychmiastowej pomocy każdemu, kto może zostać ranny, aby uzyskać szybką pomoc.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy wyposaża nas również w narzędzia, które pozwalają ustabilizować stan pacjenta do czasu przyjazdu karetki i zapobiec nagłemu pogorszeniu się sytuacji. Ponadto polskie prawo przewiduje karę trzech lat pozbawienia wolności za nieudzielenie natychmiastowej pomocy medycznej.

Podstawowe zasady pierwszej pomocy krok po kroku;

Pierwsza pomoc krok po kroku jest niezbędną i niezbędną umiejętnością. Obejmuje kilka podstawowych elementów: ochronę życia ofiary, obserwatora i ratownika, upewnienie się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, łagodzenie bólu i zapobieganie pogorszeniu się ofiary. Ale co mam zrobić w sytuacji, gdy ktoś upadł i nie może wstać? Oto pięć kroków, które należy podjąć podczas udzielania pierwszej pomocy:

1. Sprawdź bezpieczeństwo

Następnie rozejrzyj się i upewnij się, że pierwsza pomoc nie jest dla Ciebie niebezpieczna. Należy uważać, aby unikać odsłoniętych przewodów i płomieni, toksycznych oparów i lodu, który nie jest wystarczająco gruby, aby utrzymać ciężar. Sytuacja nie zawsze jest awaryjna, więc przed przystąpieniem do akcji weź pod uwagę porę dnia lub warunki pogodowe. Twoje bezpieczeństwo jest tak samo ważne jak ofiary , więc zawsze upewnij się, że jesteś w bezpieczny!

2. Wołaj o pomoc,

Pierwszym krokiem jest wołanie o pomoc. Nie chodzi o pomoc medyczną, ale o zainteresowanie osób, które mogą wesprzeć Cię w Twoich działaniach. Na pewno będziesz musiał chwilę poczekać na profesjonalną pomoc, więc jest całkiem możliwe, że każda dodatkowa para rąk przyda się do opanowania sytuacji. Poproś o pomocy osoby w twoim otoczeniu.

3. Oceń poszkodowanego

Jeśli ofiara jest przytomna, zapytaj, co jest nie tak i co się z nią dzieje. Zapytaj, czy jest na coś uczulony, czy przyjmuje jakieś leki lub czy jest chory. Zapamiętaj tę informację lub zapisz ją, aby w przypadku utraty przytomności ofiary przekazać ją ratownikom medycznym. Jeśli podejrzewasz, że dana osoba doznała lekkiego urazu, oczyść jej ranę i załóż bandaż. Jeśli jednak osoba jest nieprzytomna, zadzwoń pod numer 999 lub 112 w celu uzyskania profesjonalnej pomocy medycznej. . Jeśli ofiara jest nieprzytomna, zapytaj, co jest nie tak i co się z nią dzieje. Zapytaj, czy jest na coś uczulony, czy przyjmuje jakieś leki, czy jest chory. Zanotuj te informacje lub zapisz je, aby przekazać je ratownikom medycznym, jeśli ofiara jest nieprzytomna. Jeśli podejrzewasz, że dana osoba doznała lekkiego urazu,

Sprawdź czy poszkodowany oddycha

Najpierw upewnij się, że drogi oddechowe ofiary są czyste i oddychają, zanim sprawdzisz jej świadomość. Podczas oceny świadomości delikatnie potrząśnij osobą i zapytaj, czy rozumie lub odpowiada. Aby ocenić niedrożność dróg oddechowych, sprawdź, czy język ofiary nie zapadł się na tylną część gardła.

Następnie oceń oddech ofiary i zobacz, czy widzisz ruch klatki piersiowej. Następnie pochyl się nad jego twarzą i sprawdź, czy słyszysz wydychane powietrze i czy czujesz jego oddech na swoim policzku.

Ta decyzja ma dwa główne cele. Pierwszym z nich jest ustalenie, czy ofiara ma uraz kręgosłupa, czy nie. Jeśli to zrobią, należy podjąć decyzję, czy ich przenoszenie spowoduje dalsze uszkodzenia, które będą wymagały dalszych operacji lub skutkować będą śmiercią, co jest niedopuszczalne. W sytuacji, gdy osoba pozostawiona w miejscu jest zagrożona, przenieś ją tylko wtedy, gdy nie ma możliwości przetransportowania jej w bardziej odpowiednie i bezpieczne miejsce.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Zaufali nam:

Co możemy zaoferować na naszych kursach?

  • zajęcia na terenie Szczecina i okolic 
  • program dostosowany do Państwa oczekiwań, potrzeb i charakteru wykonywanej pracy 
  • szkolenia w zakresie: wypadków komunikacyjnych, pomocy niemowlętom, dzieciom, przy nagłych stanach, urazach. 
  • prowadzenie zajęć praktycznych, różnego rodzaju pozoracji m.in. z wykorzystaniem przestrzeni w miejscu pracy, parkingu, pomieszczeń gospodarczych itp. 
  • zajęcia w 15-sto osobowych grupach. Możliwość zorganizowania kilku grup jednocześnie. 

 

Jakie szkolenia prowadzimy?

Masz pytanie ?

Ewa Adamczyk
tel: 736 651 593
Adres e-mail:
e.adamczyk@medykszkolenia.pl
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
kurs pierwszej pomocy kraków
Kurs pierwszej pomocy białystok
pierwsza pomoc kurs białystok
udzielanie pierwszej pomocy kurs
Kurs pierwszej pomocy w warszawie
Kurs pierwszej pomocy zielona góra medyk
Kurs pierwszej pomocy zielona góra
Kurs pierwszej pomocy manekin białystok
pierwsza pomoc wrocław kurs

4. Udziel pomocy

Udzielając pomocy bezpośredniej, wyznacz osobę, która powinna wezwać pomoc. Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, kolejność postępowania będzie zależeć od charakteru zdarzenia. Jeśli dana osoba jest zraniona w jakikolwiek sposób i nie oddycha, ważne jest, aby najpierw ustabilizować jej stan, a następnie wezwać pomoc.

Gdy poszkodowany jest nie przytomny

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Niewłaściwe wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej może prowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu obrażeń, pozostawiając ofiarę z połamanymi żebrami, przebitymi płucami i potencjalnie śmiertelną niedrożnością. Aby uniknąć tak katastrofalnych skutków, rób to tylko wtedy, gdy wiesz, jak to zrobić we właściwy sposób.

Jeśli ofiara ma obcy przedmiot w gardle i nie może oddychać, zacznij od nacisku na przeponę. To wypchnie przedmiot z tchawicy i umożliwi swobodne oddychanie.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać oddech, ruch i reakcję na bodźce osoby, która została ranna. Pamiętaj, aby osobie nieprzytomnej nie podawać niczego doustnie, ponieważ może to być śmiertelne.

Gdy poszkodowany Krwawi

W przypadku, gdy poszkodowany krwawi i jest przytomny, a trzeba znaleźć opatrunek, należy ucisnąć ręką krwawiące miejsce. Jako opatrunek możesz użyć gazy, bandaża, a nawet zwykłego T-shirtu. Umieść bandaż na krwawiącym miejscu i owiń go bandażem asa. Jednak ważne jest, aby nie zmniejszać nacisku opatrunku. Jeśli krew nadal leci, zwiększ nacisk na opatrunek i nałóż dodatkowe warstwy materiału na ranę. Jeśli to możliwe, pomóż w rękawiczkach lateksowych lub przez nieprzepuszczalny materiał, aby uchronić się przed potencjalnym kontaktem z krwią i zapobiec możliwym infekcjom. Proces pobierania krwi jest czynnością obarczoną wysokim ryzykiem, więc uważaj, aby nie dopuścić do kontaktu z ciałem.

CO to jest wstrząs

Jeśli ofiara wydaje się ciężko oddychać, wymiotować, jest blada lub zimna, możliwe jest, że doznała szoku i może nagle stracić przytomność. W sytuacji, gdy nie podejrzewasz, że ofiara doznała urazu pleców lub szyi, odwróć jej ciało na bok, aby zapewnić drożność dróg oddechowych. Możesz również przykryć go kocem, aby było ciepło do czasu przybycia fachowej pomocy

5. Wezwij pogotowie

Teraz, gdy udzielono Pierwsza pomoc krok po kroku, nadszedł czas, aby zająć się problemem. Ważne jest, aby wiedzieć, że zawsze możesz wezwać pomoc i poprosić kogoś o pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zadzwoń po pomoc, a jeśli nie masz przy sobie telefonu, szybko udaj się z telefonem do najbliższego miejsca lub znajdź kogoś, kto Ci pomoże. Poinformuj dyspozytora o całym zdarzeniu. Opisz potencjalne zagrożenia na miejscu wypadku i odnieś się do stanu pacjenta – czy oddycha, krwawi czy ma złamania. Sanitariusze będą mogli odpowiednio przygotować się do swoich wezwań, wykonując następujące czynności. Najpierw muszą założyć opaskę uciskową, czyli bandaż do tamowania krwawienia z mocnym uciskiem na kończynę. Następnie będą musieli zwolnić tętno za pomocą resuscytacji krążeniowo-oddechowej lub ratunkowego oddychania i wstrzyknięcia tlenu do płuc. Na koniec będą musieli monitorować parametry życiowe, takie jak oddychanie i puls, aby mogli:

Podczas udzielania Pierwsza pomoc krok po kroku ważne jest zachowanie spokoju i racjonalności. Pomoże ci to uniknąć popełniania błędów i robienia wszystkiego, co może spowodować pogorszenie urazu, a także pomoże ofierze. Dodatkowo trzymając emocje w ryzach będziesz mógł szybko zareagować i udzielić pomocy w potrzebie.