Pierwsza pomoc przy zadławieniu - Medyk szkolenia Skip to main content

Pierwsza pomoc przy zadławieniu jest niezwykle ważna. Najważniejszy jest czas, jaki mamy, by zareagować i zdiagnozować poszkodowanego. Zadławienie czy zakrztuszenie to zatkanie dróg oddechowych przez ciało obce. Niezależnie od wieku, jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ powoduje, że człowiek nie może złapać oddechu. Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub cokolwiek innego poza powietrzem, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca!

Wczesna interwencja może zapobiec utracie przytomności. Pierwsza pomoc przy zadławieniu należy do tych stanów zagrożenia życia, z którymi można spotkać się codziennie.

 

 

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu niemowlęcia

Gdy wiemy, z czego wynika stan dziecka, mamy świadomość, że to zadławienie, musimy ułożyć niemowlaka na przedramieniu lub na kolanie, podtrzymując delikatnie główkę i kierując twarz do dołu. W takiej pozycji możemy wykonać pięć uderzeń w okolicę między łopatkami. Uderzamy nadgarstkiem, dość mocno, by niechciany przedmiot wyleciał z ust niemowlęcia.

Gdy ta metoda nie przynosi efektu, należy spróbować ucisnąć mostek. Konieczne jest odwrócenie dziecka na plecy. Główka cały czas powinna być skierowana ku dołowi i przytrzymana dłonią. Wykonujemy pięć uciśnięć w okolicy międzysutkowej. Możemy wykonać je opuszkami dwóch palców, wskazującego i środkowego.

Jeśli sytuacja się nie zmienia, należy powtarzać tę czynność naprzemiennie. Uderzenia i uciskania powodują wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, które sprzyja usunięciu przedmiotu.

Należy monitorować wnętrze ust. Czasem ciało obce jest blisko i można spróbować wyciągnąć je ręką, ale jeśli nie jesteśmy w stanie go wydobyć, musimy uważać, by nie wepchnąć go głębiej.

Nasze zadanie kończy się w momencie, gdy uda nam się wydobyć ciało obce z ust niemowlęcia, lub gdy jego stan się pogorszy. Gdy dziecko straci przytomność należy natychmiast wezwać pogotowie i rozpocząć reanimację.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu dorosłego

U starszych dzieci i dorosłych pierwsza pomoc w przypadku zadławień jest łatwiejsza. Jeśli kaszel okazuje się nieefektywny, należy przechylić dziecko ku przodowi i uderzyć pięć razy w okolicę międzyłopatkową. Jeśli to nie działa, należy podjąć kolejną czynność.

Stajemy za dzieckiem lub dorosłym, który się dławi, obejmujemy rękoma na wysokości nadbrzusza. Ręce układamy tak, by jedna była pięścią w okolicach mostka, a drugą ręką chwytamy tę naszą pięść. Uciśnięcie powinno być szybkie i mocne w kierunku do siebie i do góry, a jego tempo to jedno uciśnięcie na 3 sekundy.

Stojącą osobę powinniśmy trzymać na tyle mocno, by asekurować je przed upadkiem. Wygodną pozycją dla udzielającego pomocy jest wstawienie stopy pomiędzy nogi poszkodowanego i zablokowanie go swoim biodro.

Metodę uderzeń i uciśnięć należy powtarzać do momentu udrożnienia dróg oddechowych. Warto sprawdzać zawartość jamy ustnej, czy udało się wydobyć ciało obce na tyle, by je wyciągnąć palcami. Jeśli te metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a dziecko traci przytomność, należy niezwłocznie wezwać pomoc.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu

Warto wiedzieć, jak należy prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu, a nawet przećwiczyć ją choć raz, bez stresu, pod czujnym okiem fachowca. Szkolenia dla rodziców, które organizujemy są najlepszą metodą, by potrenować

Znając schemat postępowania w przypadku zakrztuszenia i zadławienia, dużo łatwiej będzie nam zachować zimną krew i zadziałać. W trakcie naszych szkoleń poruszamy tematy z zakresu pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Prowadzimy również szkolenia dla nauczycieli.

Nasza kadra ekspertów doskonale wie, jakie problemy nurtują rodziców. Chcemy dać poczucie bezpieczeństwa i pewności, że każdy rodzic w sytuacji kryzysowej, dzięki naszemu kursowi z zakresu pierwszej pomocy będzie wiedział jak udzielić pierwszej pomocy przy zadławieniu i nie tylko. Zakres wiedzy naszych ekspertów jest naprawdę szeroki. Jesteśmy w stanie zorganizować szkolenia indywidualne. Potrafimy odpowiedzieć na każde pytanie, a podczas szkoleń poświęcamy wiele uwagi ćwiczeniom praktycznym. Chcemy, by nasze kursy nie były tylko teorią.

Nie znamy siebie. Nie wiemy, jak zachowamy się w sytuacji dla nas trudnej, kryzysowej. Nasza firma stara się przygotować podłoże do tego, by wszystko funkcjonowało prawidłowo, gdy będzie taka konieczność.

W razie jakichkolwiek pytań, chętnie odpowiemy. Zachęcamy do kontaktu.