Konieczność udzielenia pierwszej pomocy kobiecie w ciąży związana może być z:
- zatrzymaniem krążenia,
- stanami wynikającymi z samej ciąży (omdlenia, nagłe krwawienie z dróg rodnych, cukrzyca ciążowa, zatory, zakrzepy, nadciśnienie tętnicze);
Czy wiesz jak, praktycznie udzielić pomoc kobiecie w ciąży?
Zapisz się na szkolenie z pierwszej pomocy i stań się bohaterem w każdej chwili!
Modyfikacje pierwszej pomocy przy ciąży.
Zmiany, które zachodzą w organizmie ciężarnej sprawiają, że resuscytacja u kobiet w ciąży musi przebiegać nieco inaczej.
Zmniejszenie skuteczności RKO może być spowodowane:
– uciskiem powiększonej macicy na aortę oraz żyłę główną dolną. Aby poprawić przepływ naczyniowy należy ułożyć poszkodowaną pod kątem 15 – 30 stopni na lewym boku. Dzięki temu macica nie będzie uciskać dużych naczyń krwionośnych, płód zaś będzie lepiej dotleniony.
– kolejną modyfikacją, udzielając pierwszej pomocy jest inne ułożenie rąk na klatce piersiowej. Dłonie umieszczamy wyżej niż w normalnym RKO, ponieważ związane jest to z uniesieniem przez powiększoną macicę, przepony i narządów jamy brzusznej.
– jeśli chodzi o ilość i głębokość ucisków oraz ilość oddechów ratowniczych – pozostaje niezmienna, czyli 30:2, a głębokość ucisków powinna wynosić 4 – 6 cm.
Pierwsza pomoc u kobiet w ciąży.
- Zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej u kobiet w ciąży są bardzo podobne do tych, które stosujemy u wszystkich. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, bowiem ciąża wpływa na zmiany zachodzące w organizmie kobiety.
Są to zmiany:
– w układzie oddechowym (błona śluzowa krtani, tchawicy, oskrzeli jest przekrwiona i obrzęknięta),
– klatki piersiowej (żebra ustawione są poziomo),
– w układzie sercowo – naczyniowym (częstotliwość akcji serca i objętości wyrzutowej),
– w układzie żylnym (obserwuje się rozszerzenie naczyń),
– w układzie pokarmowym (przemieszczenie narządów jamy brzusznej).
Zastosowanie AED u kobiet w ciąży.
Jak najbardziej dopuszcza się zastosowanie tego typu urządzeń u kobiet w ciąży, zwiększając szanse na powodzenie resuscytacji i przywrócenie krążenia zarówno u matki, jak i dziecka.
Podstawą jest niewątpliwie wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej. Szybkie działanie, udzielenie pierwszej pomocy zwiększa szansę na przeżycie, dlatego też obawy przed przeprowadzeniem RKO u kobiet w ciąży są bezzasadne.
W Medyk Szkolenia nauczysz się jak udzielać pierwszej pomocy, jak postępować w sytuacjach stresowych szybko reagując.