Każdy, kto decyduje się na zwierzę w domu, musi mieć świadomość, że będzie za nie odpowiedzialny. Z czasem ta odpowiedzialność zmienia się w przywiązanie, a zwierzę staje się członkiem rodziny. Co robić, gdy widzimy, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego? Jak zapobiec naszej bezradności?

Dla kogo zorganizowano kurs udzielania pierwszej pomocy zwierzętom?

Tak naprawdę jest to kurs, który skierowany jest do ściśle określonej grupy ludzi. Są to właściciele zwierząt domowych, którzy chcą wiedzieć więcej o swoich pupilach, często mają za sobą różne przygody weterynaryjne i chcą wiedzieć, jak właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia.

Z pewnością idealnymi odbiorcami naszego kursu są hodowcy, którzy profesjonalnie i zawodowo zajmują się zwierzętami. Mają poczucie, że warto poszerzyć wiedzę związaną z bezpieczeństwem swoich zwierząt o informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach trudnych.

Organizujemy też specjalne szkolenia dla wolontariuszy i pracowników schronisk, a także różnych organizacji, które działają na rzecz zwierząt bezdomnych, porzuconych i chorych. Staramy się wyjść z inicjatywą do tych, którym na losie zwierząt zależy najbardziej, a być może z czasem będzie to element kursu pierwszej pomocy, który prowadzimy dla wszystkich.

Przekazujemy  też wiedzę, którą można wykorzystać widząc potrąconego zwierzaka, co niestety bywa coraz częstsze na naszych drogach i poboczach. Informacje te powinny dotrzeć do każdego, nie tylko do miłośników czworonożnych przyjaciół.

Podstawowe założenia kursu

Chcemy uwrażliwić ludzi na cierpienie zwierząt. To podstawowy cel, jaki przyświeca naszym działaniom. Mamy poczucie, że cierpienie zwierząt jest tym, na które przymykamy oczy, bo jest ono dla nas niewygodne. Nie możemy odwracać oczu i rozkładać rąk w geście niewiedzy, gdy mamy do czynienia z istotą zależną od nas.

Nasza firma postanowiła, że zorganizuje to niepopularne szkolenie, bo warto uświadomić każdego, jak niewiele musi zrobić, by uratować życie zwierzaka. Nauczymy podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy zwierzętom domowym, by w razie potrzeby poradzić sobie z szybką interwencją.

Pomożemy odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić? Co trzeba sprawdzić? Co zapewnić cierpiącemu zwierzęciu? Wskażemy rzeczy pozornie oczywiste, takie jak te, gdzie szukać pomocy i o czym należy poinformować?

Kurs udzielania pierwszej pomocy zwierzętom nie odpowie na wszystkie pytania, nie wskaże gotowych rozwiązań, ale nasza kadra ekspertów przedstawi najpotrzebniejsze zagadnienia w sposób przystępny, zapozna z problematyką najczęściej występujących zagrożeń i wyjaśni jaka powinna być nasza reakcja.

Po zakończeniu kursu pierwszej pomocy każdy uczestnik będzie umiał wykonać szybkie badanie, dzięki któremu postawi wstępną diagnozę. W razie konieczności będzie wiedział, w jaki sposób zastosować technikę resuscytacyjną na zwierzęciu, a także posiądzie wiedzę związaną z postępowaniem w sytuacjach nagłych, które tak naprawdę wymagają najwięcej odwagi, energii i śmiałości.

Chcielibyśmy, by teoria została poparta praktyką, ale takie założenie jest możliwe jedynie po wcześniejszej konsultacji uczestników kursu, którzy mają swoje zwierzęta.

Kurs udzielania pierwszej pomocy zwierzętom domowym – wiedza ogólna

Mamy świadomość, że to szkolenie należy do wyjątkowych. Podchodzimy do niego zupełnie inaczej niż do szkoleń, które mają na celu ratowanie ludzi. Jest to kurs nastawiony głównie na edukację teoretyczną. Mamy na celu przede wszystkim omówić różne sytuacje, które mogą nas spotkać z kotem lub psem w domu, uświadamiamy naszym kursantom zagrożenia, jakich nie są świadomi. Proponujemy tworzenie bezpiecznego otoczenia, dzięki któremu unikniemy wielu zagrożeń.

Radzimy, co robić, gdy nasz pupil ma biegunkę, zatwardzenie, gorączkę, wymioty, duszności. Tłumaczymy jak go przygotować na wysokie temperatury, jakie działania podjąć, gdy się oparzy. Omawiamy sytuacje niebezpieczne poza domem, których konsekwencje mogą być naprawdę różne. Najczęściej mówi się o zatruciach, zranieniach, pogryzieniach przez inne zwierzęta, a także pasożyty zewnętrzne, kleszcze.

Staramy się, by ta wiedza była naprawdę elementarna i niezbędna. Chodzi o to, by każdy kursant miał świadomość tych podstawowych czynności, jakie może wykonać sam, bez pomocy specjalisty, by nie czuł strachu przed udzieleniem pomocy swojemu zwierzęciu. Chcemy, by nasi kursanci uświadomili sobie odpowiedzialność za poczucie bezpieczeństwa, jakie powinni zapewniać swojemu zwierzęciu.

Wskażemy, jakie powinno być wyposażenie przydomowej apteczki dla zwierząt, by w razie trudnych sytuacji nieć pod ręką niezbędnik. Omówimy też zasady postępowania w przypadku bólu zwierzęcia. Przedstawimy alternatywę w postaci zastosowania leków z apteczki domowej dla człowieka. Omówimy szczegółowo leki o działaniu toksycznym, których podanie może grozić śmiercią zwierzęcia, a także wskażemy produkty, których tak naprawdę nasz pupil nie powinien dostawać, bo są dla niego szkodliwe.

Kurs udzielania pierwszej pomocy zwierzętom obcym

Ten aspekt jest bardziej skomplikowany i wymaga więcej wyczucia i odwagi. Obce zwierze może być nastawione do człowieka różnie, niekoniecznie przyjaźnie. Trzeba mieć tego świadomość i na początku określić, czy jesteśmy w stanie pomóc? Czy agresywny zwierzak jest w stanie zrobić nam krzywdę? Uczymy, na co należy zwrócić uwagę w sytuacjach znalezienia obcego zwierzęcia i gdzie można ewentualnie zawieźć takie zwierze. Należy pamiętać o tym, że nie mamy informacji dotyczących tego, czy zwierzę zostało zaszczepione, więc powinniśmy do niego podchodzić z ograniczoną ufnością.

Przedstawimy techniki postępowania z rannymi zwierzętami, nauczymy poskramiać te, które są agresywne opierając się na wiedzy z zakresu behawioryzmu.

Należy zadbać o to, by obce dla nas zwierzę nie miało kontaktu z małymi dziećmi. Zaufanie to proces, który buduje się przez dłuższy czas. Musimy o tym pamiętać. Nawet najdrobniejszy gest może być zinterpretowany przez zwierzę jako atak, co uruchomi jego postawę obronną i może być niebezpieczny.

Przepisy, postępowanie weterynaryjne, prawa i obowiązki wobec zwierząt

Podczas kursu omawiamy również kwestie związane z definicjami, które są niezbędne, by określić, czy zwierze jest bezdomne. Mówimy o działaniach programów opieki nad zwierzętami, które funkcjonują w gminach. Tłumaczymy kwestie związane ze sterylizacją i kastracją w oparciu o przepisy, a także poruszamy tematykę związaną z obowiązkami właściciela zwierzęcia.

Pamiętajmy, że decydując się na psa z pseudohodowli, która jest niezarejestrowana, a przez to tańsza, musimy mieć świadomość, że szczeniak może być genetycznie w gorszej kondycji niż inne psy, ponieważ w takich miejscach stawia się na ilość szczeniaków, a nie na ich zdrowie, czyli na jakość miotu.

Są też rasy, które wymagają więcej opieki, ponieważ są obciążone dużym ryzykiem wielu chorób. Uczymy zasad postępowania, gdy wykryta zostanie padaczka u psów. Omówimy zwiastuny choroby i sposoby ich rozpoznawania.

Informacje organizacyjne związane z kursem pierwszej pomocy

Naszym zadaniem jest przekazanie usystematyzowanej wiedzy z zakresu podstawowego działania podczas zagrożenia zdrowia lub życia. Na specjalne życzenie jesteśmy w stanie poprowadzić szkolenie dla właścicieli, w którym będą uczestniczyć ich zwierzęta. Dzięki temu zabiegowi wiedzę teoretyczną będziemy mogli pokazać w praktyce.

Jest to propozycja nie dla każdego, koniecznie musi zostać wcześniej omówiona z osobą, która będzie prowadziła kurs pierwszej pomocy dla zwierząt domowych. Wymaga ona akceptacji instruktora i dotyczy wyłącznie spokojnych zwierząt, które odnajdą się w nowej sytuacji.

Chcemy, przede wszystkim przekazać teorię, która ma pozwolić na wykonanie ewentualnego działania ratunkowego i zależy nam na tym, by przekazać ją w sposób rzeczowy, bez większych przeszkód i dłuższych przerw, które mogą być powodowane niecierpliwością zwierząt.

Nasze kursy mają charakter elastyczny. Jesteśmy w stanie dostosować się do wymogów i potrzeb naszych kursantów, dlatego zawsze zachęcamy do wcześniejszego ustalania szczegółów tak, by zarówno organizator miał czas na ewentualne zmiany, a kursanci mieli pełną świadomość, jakie informacje i w jaki sposób zostaną im przekazane.

Z naszej strony oferujemy kursy na terenie całej Polski. Dokładniejsze adresy znajdują się w zakładce. W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu.