z dnia 31 października 2018 r. zmieniono rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dzięki tym zmianom § 21, który brzmiał „Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy” zmieniono na „Pracownicy szkoły lub placówki podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy”. Ta zmiana weszła w życie 29 listopada 2018 roku i wprowadziła dość istotną modyfikację, która sugeruje, iż wszyscy pracownicy zatrudnieni w szkole, niezależnie od przedmiotów, jakich uczą, a także niezależnie od tego, czy są nauczycielami, mają obowiązek odbycia odpowiedniego przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
Bardzo ważne jest to, że nie chodzi wyłącznie o nauczycieli, ale również o pozostałych pracowników placówki, czyli personel sprzątający, administracyjny i innych zatrudnionych w szkole. Ta istotna modyfikacja odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Ważne jest, by cała kadra, która jest odpowiedzialna w murach placówki oświatowej za bezpieczeństwo, miała świadomość, jak o nie zadbać. Szkoła to miejsce dla wielu uczniów, spędzają tam swój czas osoby w różnym wieku, które mają przede wszystkim obowiązek uczyć się i rozwijać swoje umiejętności w warunkach temu sprzyjających. To wymaga wielu logistycznych rozwiązań.
W sytuacjach kryzysowych to właśnie pracownik szkoły, który dostrzega ewentualny wypadek, ma obowiązek zapewnić opiekę, sprowadzić szybko profesjonalną pomoc, a także samodzielnie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Na pracowniku szkoły (niezależnie od tego czym się zajmuje) spoczywa konieczność podęcia działania bez chwili zwątpienia. Za bezpieczeństwo nie mogą być zatem odpowiedzialni nauczyciele zaledwie kilku przedmiotów. To obowiązek każdego, kto odpowiada za uczniów i pracuje w placówce, w jakiej spędzają czas osoby niepełnoletnie. Szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli.
Zmiana rozporządzenia okazała się ważnym krokiem, który niewątpliwie związany jest z analizą współczesnych problemów, z jakimi zmagają się ludzie pracujący w oświacie. Świadomość, że nauczyciele i pracownicy szkoły będą grupą przeszkoloną w zakresie pomocy przedmedycznej utwierdza wszystkich, sceptyczne nastawionych do konieczności odbycia takiego kursu na pozycji przegranej. Świat się zmienia. Niebezpiecznych sytuacji może być naprawdę wiele, dlatego warto zdobyć wiedzę, która pozwoli na umiejętne reagowanie w różnych sytuacjach. Ta zmiana to kolejny bodziec i argument do tego, by do tematu pierwszej pomocy podejść poważnie, z należytą atencją.
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest jedną z podstawowych umiejętności, która w sytuacjach kryzysowych jest niezbędna. Pracownicy z różnych branży, często nieświadomie, zapoznają się z jej podstawami podczas szkoleń BHP. Warto jednak podkreślić, iż jest to wiedza szczątkowa, niepełna. Należy ją poszerzyć o informacje, na które często nie ma wystarczającej ilości czasu podczas krótkich szkoleń. Często pracodawca rezygnuje z rozbudowanych szkoleń ze względów finansowych, a to spory błąd. Szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli.
Rozporządzenie, do którego nawiązuje niniejszy tekst nie reguluje kwestii związanych z tym, jakie konkretne formy szkoleń powinny być przeprowadzane dla pracowników placówek i szkół. Ma to swoje plusy i minusy, ponieważ można do tematu podejść indywidualnie, w zależności od potrzeb placówki, od zaufania do kompetencji kadry, etc. Aspektów jest wiele, ale najważniejszy jest ten, że to dyrektor sprawuje kontrolę i jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, jakie panuje na terenie placówki. Właśnie od niego zależy, jakie szkolenie warto wdrożyć.