Udar mózgu - przyczyny, objawy - Medyk szkolenia Skip to main content

Udar mózgu - przyczyny, objawy

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczną przypadłością, bezpośrednio zagrażającą życiu. Według statystyk, w Polsce rocznie udarów dotyka 90 tys. ludzi, a aż 30 tys. Z nich umiera w ciągu miesiąca. Zazwyczaj poszkodowana osoba, zamiast wezwać pomoc specjalistów, oczekuje na ratunek najbliższych. Trzeba pamiętać, że każda upływająca minuta jest cenna. W przypadku udaru niedokrwiennego obowiązuje tak zwana złota godzina udarowa. W tę godzinę należałoby, aby pacjent trafił do ośrodka, w którym otrzyma odpowiednią diagnozę oraz leczenie.

kurs pierwszej pomocy poznan
Objawy udaru są zróżnicowane i zależą od tego, jaka część mózgu została uszkodzona.
Średnio co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu.
Jedna na sześć osób doznaje udaru w jakimś momencie życia.
W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji.

Jakie są rodzaje udarów?

UDAR KRWOTOCZNY – inaczej krwotok śródmózgowy

Z reguły, jest to cięższy i gwałtowniejszy przebieg, niż w przypadku udaru niedokrwiennego. Stanowi około 15% przypadków udaru mózgu. Charakteryzuje się wylewem krwi do mózgu. Najbardziej zagrożony są osoby z nadciśnieniem tętniczym, u których może dojść do pęknięcia tętniaków i u osób, które ukończyły 70 rok życia.

Przyczyny:

skazy krwotoczne, nowotwory złośliwe łącznie z przerzutami do mózgu i nadużywanie alkoholu.

Objawy:

wyjątkowo silny ból głowy, zaburzenia akcji serca, wahania ciśnienia tętniczego w krwi, wymioty oraz utrata przytomności

UDAR NIEDOKRWIENNY – inaczej apopleksja

Jest to zespół objawów neurologicznych, trwających ponad 24 godziny. Tak jak nazwa wskazuje, w tej przypadłości dochodzi do częściowego lub całkowitego zakłócenia pracy mózgu przez niedokrwienie. Mechanizm jest podobny do zawału serca.

Przyczyny:

Miażdżycą naczyń, nadciśnienie tętnicze, podniesiony poziom cholesterolu, otyłość, cukrzyca oraz palenie papierosów

Objawy:

Asymetria twarzy, np opadanie kącików ust, zaburzenia mowy, świadomości i siły mięśniowej, odrętwienia oraz zawroty głowy

UDAR ŻYLNY

Jest to także zaburzenie czynności mózgu. Spowodowane jest to zakrzepicą żył mózgowych lub zatok żylnych opony twardej. W tej sytuacji dochodzi do upośledzenia ukrwienia struktur układu nerwowego. Przypadłość jest rzadką, jednak bardzo poważną chorobą naczyń mózgowych. Wśród wszystkich udarów stanowi mniej niż 1% przypadków. Niestety choroba jest rozpoznawana z opóźnieniem, co niestety pogarsza rokowanie.

Przyczyny:

Niedrożność zatok żylnych i żył mózgowia

Objawy:

Ból głowy, zaburzenia świadomości, obrzęk tarczy nerwu II, drgawki, ogniskowe deficyty neurologiczne

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Leczenie

Proces leczenia powinien rozpocząć się w warunkach szpitalnych. Niestety, jest niewiele metod skutecznego leczenia. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, jest duża szansa na wyleczenie, jeżeli pacjent szybko trafi do szpitala. W takim przypadku dostaje lek, który rozpuszcza skrzeplinę. Chory powinien trafić do szpitala w ciągu 2 godzin, wtedy jest szansa na udrożnienie zamkniętego naczynia mózgowego.

Podczas pierwszych minut w szpitalu, w zależności od stopnia zaawansowania, lekarz podaje kroplówki, maskę do oddychania z tlenem, a nawet podłącza respirator. Pacjent leży w szpitalu około 3 tygodnie, wtedy też najszybciej przebiega regeneracja organizmu. Następnie, poszkodowany powinien udać się na rehabilitacje. Jest ona szansą na powrót do normalnego życia.

Zapobieganie udarowi mózgu

  1. Przede wszystkim, ważnym aspektem jest zrezygnowanie z używek, takich jak palenie papierosów i picie alkoholu.
  2. Grupa objęta ryzykiem powinna często sprawdzać ciśnienie tętnicze. Ciśnienie powinno się utrzymywać poniżej 140/90 mm Hg.
  3. Istotne jest utrzymanie swojej wagi ciała w normie. Najszybszym sposobem do zweryfikowania tego, jest obliczenie BMI.
  4. Dobrym sposobem w zapobieganiu nadwagi oraz otyłości, jest regularna aktywność fizyczna. Zalecany jest wysiłek przez minimalnie 30 minut dziennie.
  5. Przy stosowaniu odpowiedniej diety, redukujemy nadciśnienie tętnicze, co także pomaga zapobiegać udarowi
  6. Ogranicz sytuacje, które mogą powodować stres.

Masz pytanie ?

Ewa Adamczyk
tel: 736 651 593
Adres e-mail:
e.adamczyk@medykszkolenia.pl
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
kurs pierwszej pomocy kraków
Kurs pierwszej pomocy białystok
pierwsza pomoc kurs białystok
udzielanie pierwszej pomocy kurs
Kurs pierwszej pomocy w warszawie
Kurs pierwszej pomocy zielona góra medyk
Kurs pierwszej pomocy zielona góra
Kurs pierwszej pomocy manekin białystok
pierwsza pomoc wrocław kurs