Udar mózgu - przyczyny, objawy
Udar mózgu jest bardzo niebezpieczną przypadłością, bezpośrednio zagrażającą życiu. Według statystyk, w Polsce rocznie udarów dotyka 90 tys. ludzi, a aż 30 tys. Z nich umiera w ciągu miesiąca. Zazwyczaj poszkodowana osoba, zamiast wezwać pomoc specjalistów, oczekuje na ratunek najbliższych. Trzeba pamiętać, że każda upływająca minuta jest cenna. W przypadku udaru niedokrwiennego obowiązuje tak zwana złota godzina udarowa. W tę godzinę należałoby, aby pacjent trafił do ośrodka, w którym otrzyma odpowiednią diagnozę oraz leczenie.
Jakie są rodzaje udarów?
UDAR KRWOTOCZNY – inaczej krwotok śródmózgowy
Z reguły, jest to cięższy i gwałtowniejszy przebieg, niż w przypadku udaru niedokrwiennego. Stanowi około 15% przypadków udaru mózgu. Charakteryzuje się wylewem krwi do mózgu. Najbardziej zagrożony są osoby z nadciśnieniem tętniczym, u których może dojść do pęknięcia tętniaków i u osób, które ukończyły 70 rok życia.
Przyczyny:
skazy krwotoczne, nowotwory złośliwe łącznie z przerzutami do mózgu i nadużywanie alkoholu.
Objawy:
wyjątkowo silny ból głowy, zaburzenia akcji serca, wahania ciśnienia tętniczego w krwi, wymioty oraz utrata przytomności
UDAR NIEDOKRWIENNY – inaczej apopleksja
Jest to zespół objawów neurologicznych, trwających ponad 24 godziny. Tak jak nazwa wskazuje, w tej przypadłości dochodzi do częściowego lub całkowitego zakłócenia pracy mózgu przez niedokrwienie. Mechanizm jest podobny do zawału serca.
Przyczyny:
Miażdżycą naczyń, nadciśnienie tętnicze, podniesiony poziom cholesterolu, otyłość, cukrzyca oraz palenie papierosów
Objawy:
Asymetria twarzy, np opadanie kącików ust, zaburzenia mowy, świadomości i siły mięśniowej, odrętwienia oraz zawroty głowy
UDAR ŻYLNY
Jest to także zaburzenie czynności mózgu. Spowodowane jest to zakrzepicą żył mózgowych lub zatok żylnych opony twardej. W tej sytuacji dochodzi do upośledzenia ukrwienia struktur układu nerwowego. Przypadłość jest rzadką, jednak bardzo poważną chorobą naczyń mózgowych. Wśród wszystkich udarów stanowi mniej niż 1% przypadków. Niestety choroba jest rozpoznawana z opóźnieniem, co niestety pogarsza rokowanie.
Przyczyny:
Niedrożność zatok żylnych i żył mózgowia
Objawy:
Ból głowy, zaburzenia świadomości, obrzęk tarczy nerwu II, drgawki, ogniskowe deficyty neurologiczne
Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej
Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne. Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.
Leczenie
Proces leczenia powinien rozpocząć się w warunkach szpitalnych. Niestety, jest niewiele metod skutecznego leczenia. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, jest duża szansa na wyleczenie, jeżeli pacjent szybko trafi do szpitala. W takim przypadku dostaje lek, który rozpuszcza skrzeplinę. Chory powinien trafić do szpitala w ciągu 2 godzin, wtedy jest szansa na udrożnienie zamkniętego naczynia mózgowego.
Podczas pierwszych minut w szpitalu, w zależności od stopnia zaawansowania, lekarz podaje kroplówki, maskę do oddychania z tlenem, a nawet podłącza respirator. Pacjent leży w szpitalu około 3 tygodnie, wtedy też najszybciej przebiega regeneracja organizmu. Następnie, poszkodowany powinien udać się na rehabilitacje. Jest ona szansą na powrót do normalnego życia.
Zapobieganie udarowi mózgu
- Przede wszystkim, ważnym aspektem jest zrezygnowanie z używek, takich jak palenie papierosów i picie alkoholu.
- Grupa objęta ryzykiem powinna często sprawdzać ciśnienie tętnicze. Ciśnienie powinno się utrzymywać poniżej 140/90 mm Hg.
- Istotne jest utrzymanie swojej wagi ciała w normie. Najszybszym sposobem do zweryfikowania tego, jest obliczenie BMI.
- Dobrym sposobem w zapobieganiu nadwagi oraz otyłości, jest regularna aktywność fizyczna. Zalecany jest wysiłek przez minimalnie 30 minut dziennie.
- Przy stosowaniu odpowiedniej diety, redukujemy nadciśnienie tętnicze, co także pomaga zapobiegać udarowi
- Ogranicz sytuacje, które mogą powodować stres.
Masz pytanie ?
e.adamczyk@medykszkolenia.pl