Odpowiedzialność za pierwszą pomoc
Jeśli jesteś świadkiem sytuacji awaryjnej lub po prostu jako pierwszy dostrzegasz osobę potrzebującą pomocy, przed podjęciem jakichkolwiek działań pamiętaj przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, weź chwilę na głęboki oddech, zastanów się i ocen sytuację. Jeśli po chwili namysłu uznasz, że możesz bezpiecznie podejść, aby udzielić pomocy, zrób to.
Gdy już jesteś przy poszkodowanym, co powinieneś zrobić? Jakie informacje o nim będą dla Ciebie istotne? Prawdopodobnie twoja intuicja podpowiada, że warto sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny. I słusznie. Sprawdzenie przytomności to szybki sposób, aby dowiedzieć się, czy poszkodowana osoba oddycha. Podchodzisz więc do niej i delikatnie potrząsasz za ramię, pytając: Słyszysz mnie? Wszystko w porządku? Jeśli otrzymasz reakcję w postaci płaczu, ruchów lub uda się nawiązać kontakt słowny z poszkodowanym, możemy założyć, że oddycha i istnieje szansa, że występuje prawidłowe krążenie.
Twoje działanie może być kluczem do ratowania zdrowia i życia.
Zapisz się na szkolenie z pierwszej pomocy i stań się bohaterem w każdej chwili!
W przypadku, gdy u poszkodowanego dziecka zaobserwujemy reakcję ruchową lub płacz, ale jednocześnie dostrzeżemy sinicę, może to wskazywać na niewydolność krążeniowo-oddechową. Co w takiej sytuacji?Pozostaw dziecko w pozycji, w jakiej je znalazłeś (o ile nie jest to niebezpieczne dla niego), ceniń jego stan i wezwać pomoc, regularnie monitoruj ogólny stan dziecka.
Jednakże, gdy nie uzyskamy żadnej reakcji, to sytuacja, w której nie chciałbyś być sam na miejscu zdarzenia. Dlatego zawsze wołaj o pomoc. Jeśli już poinformowałeś swoje najbliższe otoczenie o zaistniałej sytuacji, możesz przejść do dalszej oceny stanu poszkodowanego dziecka. Biorąc pod uwagę, że dziecko jest nieprzytomne i nie reaguje, co zrobić dalej?