Udzielanie pierwszej pomocy - Medyk szkolenia Skip to main content

Prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, a podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy każdy człowiek powinien opanować do perfekcji. Może się bowiem wydarzyć, że to właśnie my zostaniemy świadkami wypadku i będziemy musieli podjąć decyzję o udzieleniu pierwszej pomocy. Czy będziemy w stanie skutecznie zadziałać? Czy poradzimy sobie z wezwaniem pogotowia? To wszystko zależy od nas i od tego jaki mamy stosunek do udzielania pierwszej pomocy.

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

Najważniejsze jest to, że nieudzielenie pierwszej pomocy powiązane jest z konsekwencjami prawnymi dla świadka zdarzenia, dlatego lepiej w takim wypadku zacząć działać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której udzielenie pomocy grozi życiu lub zdrowiu osoby udzielającej pomocy, czyli potencjalnego świadka wypadku.

Jeśli nie istnieje niebezpieczeństwo, to każdy świadek wypadku ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Niepodjęcie decyzji o ratowaniu życia może spowodować konsekwencje związane z pogorszeniem stanu zdrowia osoby poszkodowanej, a nawet z jej śmiercią. Osoba, która nie udzieliła pomocy naraziła również siebie, ale na odpowiedzialność karną za przestępstwo nieudzielenia pomocy. Może za nie grozić kara pozbawienia wolności do lat trzech.

W związku z powyższym należy pamiętać! Każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, ponieważ od naszego działania uzależnione jest życie lub zdrowie. Działania musimy podejmować szybko, ponieważ osoba, która nie oddycha, lub zaobserwowaliśmy niewydolność krążenia ma niewiele czasu na to, by wrócić do zdrowia. Mamy tylko cztery minuty, by rozpocząć akcję ratunkową, aby mózg osoby poszkodowanej nie został trwale uszkodzony.

Co należy robić, gdy udzielenie pierwszej pomocy jest konieczne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że szybkie i przemyślane działanie to podstawa dobrej akcji ratunkowej. Warto sugestywnie przywołać pomoc kogoś, kto jest blisko. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji, gdy akcja toczy się pod wpływam emocji, musimy zaangażować każdego, kto jest w pobliżu. Wręcz wskazać go palcem, by wykonał jakąś konkretną czynność i poczuł się odpowiedzialny za los poszkodowanych. Bierne czekanie nie daje żadnych szans na powodzenie akcji.

Jeśli udało się zaangażować drugą osobę, warto, by to ona zadzwoniła na numer ratunkowy. W tym czasie możesz zająć się rannymi.

Telefon i rozmowa z dyspozytorem powinna być bardzo konkretna. Wytłumacz co się stało, podaj liczbę rannych, określ ich stan. Ważny jest także adres zdarzenia. Dyspozytor pokieruje rozmową tak, byś wiedział, co masz zrobić zanim przyjedzie pomoc. Wysłuchaj wszystkich jego poleceń i nie odkładaj słuchawki jako pierwszy.

Najważniejsze są zabiegi ratujące życie. Jeśli masz kilkoro rannych, musisz zająć się tymi, którzy najbardziej potrzebują twojej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy – resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Jeśli poszkodowany nie reaguje musisz odwrócić go na plecy, udrożnić drogi oddechowe (odgięcie głowy i uniesienie żuchwy) i ocenić czy oddycha. W pierwszych minutach po zatrzymaniu pracy serca (zatrzymaniu krążenia) poszkodowany może sprawiać złudzenie, że oddycha. Możesz usłyszeć nierówny oddech lub westchnienie.

Jeśli okazuje się, że oddech jest prawidłowy, ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i kontroluj jego stan do przyjazdu pomocy, jeśli oddech jest nieprawidłowy, a wezwano już pomoc musisz wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze, po czym kontynuujesz resuscytację krążeniowo-oddechową w stosunku 30:2 do momentu przyjazdu służb ratunkowych.

Udzielanie pierwszej pomocy przy zadławieniach

Gdy mamy do czynienia z ciałem obcym w drogach oddechowych, czego objawem jest ściskanie gardła dłońmi, brak możliwości dokonania wdechu, zaczerwienienie i zasinienie na twarzy, należy interweniować.

U dorosłych – stanąć za poszkodowanym, objąć go silnie poniżej łuków żebrowych i wykonać 5-10 mocnych uciśnięć w kierunku przepony. Kobiety w ciąży i osoby otyłe należy pochylić mocno do przodu i uderzyć dłonią 5-10 razy w plecy między łopatkami.

U dzieci – pochylić tułów ku dołowi lub przewiesić przez kolano (gdy mamy do czynienia z dzieckiem mniejszym) i również uderzyć w okolicę międzyłopatkową 5-10 razy.

Udzielanie pierwszej pomocy przy zranieniach

Przede wszystkim należy zatrzymać krwawienie, usunąć ciała obce, które można delikatnie wyciągnąć, oczyścić okolicę ranę środkiem dezynfekującym (4-5 cm od brzegów rany). Na ranę nałożyć jałowy opatrunek. Gdy rana jest bardzo zabrudzona, zaleca się przemycie 3% roztworem wody utlenionej.

Udzielanie pierwszej pomocy przy krwotokach

Gdy z naszego organizmu nastąpi obfity wylew krwi z uszkodzonego naczynia krwionośnego, należy przede wszystkim doraźnie próbować zatrzymać krwawienie uciskając krwawiące naczynie powyżej miejsca zranienia. Jeśli mamy opatrunek jałowy, to przyłożyć go i mocno zabandażować.

Gdy chodzi o krwawienie z nosa, należy usiąść, pochylić głowę do przodu i ścisnąć nos, trzymając tak około 10 min. Jeśli to nie pomoże, konieczna jest konsultacja lekarska.

Udzielanie pierwszej pomocy przy złamaniach, zwichnięciach

Najważniejsze jest unieruchomienie złamanego miejsca, poprzez unieruchomienie dwóch sąsiadujących ze złamaną kością stawów. Złamanie otwarte należy zakryć grubym, sterylnym opatrunkiem. Warto podać środki przeciwbólowe i udać się do lekarza.

Zwichnięcia należy przede wszystkim unieruchomić, zastosować okład na zwichnięty staw, podać środki przeciwbólowe i udać się również do lekarza.

Udzielanie pierwszej pomocy przy oparzeniach

Przede wszystkim należy polewać miejsce oparzone czystą, zimną wodą przez kilkanaście minut, bo to dzięki niej możemy zapobiec powstaniu głębokich oparzeń. Najważniejsze jest, by nie zdzierać ubrania, ponieważ może to być niebezpieczne dla skóry. Warto podać środki przeciwbólowe i udać się do lekarza.

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej bardzo często kończy się wizytą u lekarza. Nie jesteśmy w stanie doprowadzić do stanu, który nie wymagałby kontroli fachowca. Najważniejsze jednak jest to, że nastąpiło udzielenie pierwszej pomocy, że osoba, którą spotkało coś złego, została uratowana, że otrzymała porcję poczucia bezpieczeństwa.

Właśnie na tym zależy naszemu zespołowi najbardziej. Chcemy sprawić, by udzielanie pierwszej pomocy było rutyną. Normą nie obowiązkiem, żeby wynikało z empatii, a nie z konieczności i strachu przed karą.

Wszystko przed nami, ale wierzymy, że choć jest wiele do zrobienia, to nasze kursy przyczyniają się do tworzenia lepszej rzeczywistości.