Zachłyśnięcie może się zdarzyć w każdym wieku, gdyż spowodowane jest przedostaniem się płynu do dróg oddechowych. Dzieci już w okresie niemowlęcym mogą ulec zachłyśnięciu mlekiem czy herbatką. O wiele bardziej niebezpieczne i trudniejsze w opanowaniu są zadławienia (zakrztuszenia). Zadławienie występuje wówczas, gdy ciało stałe lub kęsy pokarmowe znajdą się w drogach oddechowych, ich wyprowadzenie z organizmu jest znacznie trudniejsze.
Dzieci są znacznie bardziej narażone na zadławienia, każdy przedmiot w zasięgu dziecięcej rączki może automatycznie znaleźć się w ustach dziecka. Zazwyczaj jednak są to kęsy pokarmowe.
Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej
Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne. Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.
Zamów dostęp do szkolenia
Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.
Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.
Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.
Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.
Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!
Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.
W jaki sposób może dojść do zadławienia?
Z zadławieniem mamy do czynienia, gdy ciało obce dostaje sie do dróg oddechowych powodując ich częściową lub całkowitą niedrożność, ograniczając przy tym przepływ powietrza do płuc. W konsekwencji może dojść do niedotlenienia, co niesie za sobą poważne zagrożenie. Na szczęście do całkowitej niedrożności dochodzi bardzo rzadko. Nadal jednak zadławienie jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci i niemowląt.
Jakie zagrożenia może powodować zadławienie ?
Podczas zadławienia może dojść do niedotlenienia mózgu, a nawet całego organizmu. Konsekwencje zadławienia są uzależnione tak naprawdę od czasu trwania niedotlenienia mózgu. Może skończyć się na strachu, niepełnosprawności, śpiączce, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.
Jakie mogą być konsekwencje niedotlenienia ?
Konsekwencją niedotlenienia może być uszkodzenie mózgu oraz organów wewnętrznych. Mózg, ze względu na ogromne zapotrzebowanie na tlen, jest najbardziej narażony na uszkodzenia. To, jak długo mózg będzie niedotleniony ma ogromny wpływ na konsekwencje, może się to wiązać z trwałym kalectwem, a nawet zgonem. Mózg potrzebuje aż 20% tlenu na jaki ma zapotrzebowanie cały organizm, jest naszym „centrum danych”, w którym są zapisane wszystkie funkcje, umiejętności i pamięć. Podczas okresu niemowlęcego oraz dzieciństwa mózg ulega intensywnemu rozwojowi, każde jego niedotlenienie może mieć znaczenie na przyszłość i w konsekwencji doprowadzić do niepełnosprawności.
Jak pomóc przy zadławieniu?
Najważniejsze, choć bardzo trudne w tej sytuacji jest opanowanie. Kiedy zakrztuszeniu ulega dziecko lub osoba dorosła, która współpracuje z nami, wówczas nakłaniamy ją do kaszlu. Kaszel to naturalny odruch, który bardzo skutecznie może pomóc w wydostaniu się ciała obcego z dróg oddechowych. Gdy kaszel jest słabszy i nieefektywny, wówczas należy stabilnie podtrzymując dziecko, pochylić je głową w dół i uderzać w okolicę międzyłopatkową. Dobrym sposobem jest przewinięcie dziecka twarzą ku dołowi przez kolano, podtrzymując główkę u niemowlaków. Największym sprzymierzeńcem jest w tym przypadku siła grawitacji, która zwiększa ciśnienie w drogach oddechowych wywołując kaszel i zwiększając jego intensywność.
Co jest kluczowe przy zadławieniu?
Szybka reakcja i zachowanie spokoju.
Czy bezpieczne jest trzymanie małego dziecka za nóżki ?
Zdecydowanie NIE! Może to prowadzić do trwałego kalectwa dziecka. W konsekwencji może dojść do dekapitacji ( przerwania połączenia nerwowego między mózgiem i kręgosłupem) lub też uszkodzenia, czy nawet wyrwania wątłych stawów biodrowych.
Czy ciało obce można usunąć palcem?
Nie należy tego robić, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo nieumyślnego wepchnięcia ciała obcego jeszcze głębiej. Wskazane jest pochylenie dziecka głową do dołu w celu samoistnego usunięcie ciała obcego.