ZASŁABNIĘCIE - objawy, przyczyny - Medyk szkolenia Skip to main content

Omdlenia i zasłabnięcie to niepokojące objawy, które zwykle pojawiają się w przebiegu przejściowej nagłej niewydolności lub przewlekłych schorzeń neurologicznych, endokrynologicznych, toksykologicznych czy krążeniowo-oddechowych wymagających udzielenia pierwszej pomocy.

SPIS TREŚCI

  1. Co to jest zasłabnięcie?

  2. Przyczyny zasłabnięcia

  3. Objawy zasłabnięcia

  4. Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia

Omdlenie wprowadzenie

Omdlenie jest również znane jako stan przedomdleniowy, w którym odczuwasz utratę przytomności i gwałtowny spadek witalności, ale w rzeczywistości nie tracisz go. Nie jest również uważane za to samo, co utrata przytomności z innych przyczyn, takich jak przedawkowanie leków lub udar. Jeśli masz atak omdlenia i pozostajesz przytomny, jest to znane jako atak na krawędzi śmierci. Nagły wzrost poziomu adrenaliny wywołany strachem może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi i zmniejszenie pojemności płuc. Objawy mogą obejmować zawroty głowy, zmiany widzenia, omdlenie, widzenie tunelowe oraz niezdolność do stania lub mówienia z zaburzeniami psychicznymi Niektóre objawy, takie jak zawroty głowy, zaburzenia widzenia lub osłabienie mięśni, wyraźnie wskazują, że coś jest nie tak w twoim ciele. Nie należy ich jednak postrzegać jako złowrogich i nie należy ich traktować poważnie.

Co to jest zasłabnięcie?

Omdlenie ma miejsce, gdy twoje ciało nagle spada poniżej pewnego poziomu tlenu lub przepływu krwi i nie wraca do zdrowia, dopóki ponownie nie przekroczy tego poziomu. To właśnie powoduje zaburzenia funkcji życiowych i może być leczone na wiele sposobów. Badania wskazują, że niektóre osoby, w tym personel służb ratunkowych, mogą wyolbrzymiać objawy omdlenia. Ten błąd może wystąpić, gdy wysyłanie raportu o incydencie wiąże się z dużymi emocjami. To nie tylko chwilowe osłabienie organizmu, ale może być również prekursorem utraty przytomności, która może trwać około 20 sekund. Chociaż te tajemnicze objawy mogą wydawać się przerażające, można je rozwiązać w ciągu kilku minut.

Zamów dostęp do szkolenia

Przyczyny zasłabnięcia?

Omdlenia mogą być wynikiem przejściowych zaburzeń ogólnoustrojowego funkcjonowania organizmu (np. omdlenia po wysiłku) lub przewlekłych chorób wynikających z podłoża neurologicznego, hormonalnego, toksycznego, metabolicznego i krążeniowo-oddechowego Do najczęściej notowanych przyczyn zasłabnięcia zalicza się:

  • Nieoczekiwany spadek ciśnienia krwi może wystąpić, gdy nieprawidłowe bicie serca wyzwala uwalnianie adrenaliny.

  • Ogrzewanie, odwodnienie i niski poziom cukru we krwi powodują poważne problemy zdrowotne

  • skrajne stany emocjonalne, choroby psychiczne

  • Zatrucie alkoholem, narkotykami, narkotykami lub dwutlenkiem węgla; odurzenie zapachowe

Omdlenie w czasie ciąży jest często obserwowanym zjawiskiem, które pojawia się na tle chwilowego przeciążenia układu sercowo-naczyniowego i hormonalnego.

Nagłe omdlenia, często określane jako omdlenie, jest powszechnym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży. Jest to na ogół wynikiem małej objętości krwi, która powoduje upośledzenie ośrodkowego układu nerwowego. Omdlenie u dziecka w wieku szkolnym może być często spowodowane zaburzeniami odżywiania, takimi jak anemia, cukrzyca i wstawanie z łóżka, gdzie niskie ciśnienie wytworzone podczas leżenia nie pokrywa natychmiastowego zapotrzebowania organizmu na tlen po wstaniu. Może to być spowodowane przedłużającą się pozycją stojącą, np. podczas apeli szkolnych. Warto również zauważyć, że czasami ten sam problem może powodować omdlenia u dorosłych. Szczególnie u osób wysokich i szczupłych, które są w okresie dojrzewania i/lub są niedożywione, a także z powodu silnych zmian hormonalnych spowodowanych tymi czynnikami.

Objawy zasłabnięcia

Omdlenie to fizjologiczna reakcja organizmu, która pojawia się, gdy mózg osoby wyczuwa postępujące niedotlenienie tkanek, które powoduje cięższą pracę mięśni, aby uchronić pacjenta przed upadkiem. Dając niską pozycję, dba się o poprawę krążenia krwi i dotlenienie mózgu oraz przyczynia się do regeneracji. Poza spadkiem witalności omdlenia objawiają się m.in.: zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, nudnościami, kołataniem serca (uczucie kołatania serca), zimnymi cieknącymi poceniem lub kroplą potu nad górną wargą. Obejmuje również duszność i bladość skóry. W przypadku utraty siły mięśniowej warto jak najszybciej przyjąć niską pozycję, np. siedzącą lub leżącą, aby uniknąć niekontrolowanego upadku. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia, jeśli nie będziesz ostrożny!

Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia

W przypadku omdlenia, niezależnie od wieku ofiary, zazwyczaj należy wykonać kilka kroków podczas udzielania pomocy. Mogą nawet pomóc w jak najszybszym powrocie do poprzedniej aktywności.

  • Pomóż pacjentowi położyć się na plecach z podniesionymi nogami, aby zmniejszyć ryzyko wstrząsu.

  • Jeśli jesteś kontuzjowany i z jakiegokolwiek powodu nie możesz się położyć, spróbuj niskiej i stabilnej pozycji siedzącej z łokciami lub dłońmi na udach lub kolanach. Pomoże to utrzymać równomierne ciśnienie krwi i zapobiegnie możliwym problemom.

  • zapewnienie przestrzeni, w której ludzie mogą oddychać i nie dać się niepokoić tłumom gapiów

  • rozpięcie ubrania nieco niżej, co może uciskać drogi oddechowe

Masz pytanie ?

Ewa Adamczyk
tel: 736 651 593
Adres e-mail:
e.adamczyk@medykszkolenia.pl
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
kurs pierwszej pomocy kraków
Kurs pierwszej pomocy białystok
pierwsza pomoc kurs białystok
udzielanie pierwszej pomocy kurs
Kurs pierwszej pomocy w warszawie
Kurs pierwszej pomocy zielona góra medyk
Kurs pierwszej pomocy zielona góra
Kurs pierwszej pomocy manekin białystok
pierwsza pomoc wrocław kurs