Przy zawale serca szybka fachowa pomoc medyczna jest niezbędna. Warto jednak wiedzieć co zrobić w oczekiwaniu na zespół pogotowia ratunkowego, aby zwiększyć szanse chorego na przeżycie.
Gdy mamy podejrzenie, że chory ma zawał, powinniśmy natychmiast powiadomić służby ratunkowe. Zanim pogotowie dotrze na miejsce, należy ułożyć chorego w pozycji leżącej z lekko podwyższonym tułowiem, co pozwoli zmniejszyć ucisk na serce. Równie istotną sprawą jest ułatwienie choremu głębokich i regularnych oddechów, poprzez rozluźnienie lub ściągnięcie krępującej garderoby (krawat, koszula, pasek od spodni) . Należy ściągnąć wszystkie części garderoby, które mogłyby utrudniać oddychanie.
Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej
Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne. Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.
Zamów dostęp do szkolenia
Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.
Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.
Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.
Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.
Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!
Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.
Jako jeden z objawów zawału serca może występować niepokój, a nawet paniczny strach przed śmiercią. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa uspokajanie chorego. Należy także zorientować się, czy chory, któremu pomagamy posiada własne leki. Bardzo często osoby, które przeżyły już jeden zawał, posiadają nitroglicerynę przy sobie do zastosowania w nagłych przypadkach. Należy pamiętać, aby przed podaniem leku sprawdzić ciśnienie skurczowe, które powinno wynosić co najmniej 140 oraz że nie należy podawać leków samemu, a jedynie można pomóc choremu w ich zażyciu.
Gdy, chory nie stracił przytomności, z pewnością wskaże nam, gdzie trzyma nitroglicerynę. Może jednak nie być w stanie wyjaśnić nam, w jaki sposób należy ją użyć. W tak stresujących sytuacjach liczy się każda chwila, dlatego warto zapamiętać – tabletkę z nitrogliceryną podajemy pod język lub podajemy w formie sprayu do ust. Istotne jest, aby chory nie połknął tabletki, ponieważ tabletki nitrogliceryny w sokach trawiennych częściowo tracą swoje właściwości i zaczynają działać znacznie później niż ta podana pod język. Coraz bardziej popularna staje się nitrogliceryna w formie sprayu do ust.
W przypadku braku nitrogliceryny zamiennie choremu można również podać pochodne kwasu acetylosalicylowego, jest to popularna aspiryna, polopiryna S, etopiryna, cardiopirin, acard, ascodan, ascalcin plus, hascopiryn, calcipiryna, asprocol czy coffepirina. Leki można podać choremu tylko wtedy, gdy jest on przytomny i komunikatywny. Istotne jest, aby poradził sobie z połknięciem tabletki.