Pierwsza pomoc przy kleszczach, jak je usunąć? - Medyk szkolenia Skip to main content

Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki. Gdy zaczyna się robić ciepło, wszyscy zaczynają zadawać sobie te same pytania. Czy można uniknąć ugryzienia przez kleszcza? Co zrobić, gdy na ciele znajdziemy tego niechcianego gościa?

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Ugryzienie

Miejsce, w którym można spotkać kleszcze to wysokie trawy i krzewy o wysokości do 150cm. Lubią przyrodę, więc parki miejsce, lasy i łąki to tereny, na których jest ich najwięcej. Kleszcze bez problemu z odległości kilkunastu metrów czują swoją potencjalną ofiarę. Wyczuwają jej zapach, temperaturę ciała, ale nie zawsze udaje im się przedostać na skórę ofiary. Gdy jednak los jest dla nich przychylny i dostaną się na swoją ofiarę, poszukują miejsca, sprzyjającego przebiciu skóry. W związku z tym, że ich pokarm to krew ssaków, muszą znaleźć miejsce, w którym naskórek jest cienki. Za uszami, pod pachami i kolanami i w pachwinach – to dla nich miejsca idealne.

Samo ugryzienie nie jest wyczuwalne, ponieważ przebijając skórę wprowadzają substancję znieczulającą i przeciwzapalną. Gdy nie zostaną zauważone, mogą żerować na swojej ofierze nawet przez kilka dni. Robią się wtedy coraz większe.

Konsekwencje ugryzienia są niestety bardzo niebezpieczne dla człowieka.

W przypadku znalezienia na ciele intruza, najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze usunięcie kleszcza wbitego w skórę. Im krócej kleszcz bytuje na skórze, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia groźną chorobą.

Jak usunąć kleszcza?

Znalezionego kleszcza nie wolno niczym smarować (masłem, wazeliną, olejem czy lakierem do paznokci). To prawda, że po niektórych tego typu zabiegach jest łatwiej kleszcza usunąć, ale jednocześnie powodują one, że opity krwią kleszcz wymiotuje i dopiero w tym momencie do organizmu człowieka mogą się dostać chorobotwórcze patogeny.

Czym najlepiej usunąć kleszcza? Warto w aptece zaopatrzyć się w specjalistyczny przyrząd do usuwania kleszczy i w razie potrzeby mieć go pod ręką. Obecnie w sprzedaży są dostępne przyssawki, długopisy, pętelki czy plastikowe szczypczyki, które ułatwiają wyjęcie kleszcza. Bardzo łatwe w użyciu są specjalne karty do usuwania kleszczy z nacięciami na rogach różnej wielkości. Narzędzie przed użyciem należy zdezynfekować wodą utlenioną lub alkoholem.

Kleszcza chwytamy jak najbliżej swojej skóry, uważając, by nie złapać go za wypełniony krwią brzuch, aby nie wcisnąć z powrotem do naszego organizmu jego zainfekowanej zawartości. Stanowczym ruchem wyciągamy kleszcza, wzdłuż jego linii wbicia w skórę, pionowo. Nie okręcamy go, ponieważ istnieje ryzyko, że część pajęczaka zostanie w naszym ciele. Po wyjęciu kleszcza umieszczamy go na białej kartce papieru i sprawdzamy, czy został usunięty w całości. Jeśli jakiś kawałek zostanie w ciele, organizm samoistnie go usunie Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce pokłucia alkoholem lub maścią zawierającą jod i umyć ręce.

Co zrobić z usuniętym kleszczem, który żyje? Najskuteczniejszą metodą na kleszcze jest miażdżenie kleszcza za pomocą twardego i gładkiego przedmiotu, takiego jak szklanka. Kleszcz powinien najpierw zostać schowany w złożoną kartkę papieru, a następnie zmiażdżony. Skutecznie zabija je również środek do czyszczenia z chlorem i środek dezynfekcyjny. Kleszcze nie powinny być spuszczane w toalecie, ponieważ mogą przetrwać w wodzie stosunkowo długo.

BOLERIOZA

Każde ugryzienie przez kleszcza warto dokładnie obserwować, a nawet skonsultować z lekarzem. Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza.

Jeżeli w przeciągu 30 dni (najczęściej po 3-7 dniach) od momentu zauważenia i usunięcia kleszcza pojawi się na skórze rumień wędrujący (zaczerwienienie, które od środka stopniowo blednie), nie ma już sensu wykonywania testów laboratoryjnych potwierdzających zakażenie. W takim wypadku lekarz wprowadza od razu kurację antybiotykową.

Bywa, że mimo zakażenia rumień i inne objawy są mało wyraźne lub nie występują. Dlatego warto wykonać test, który wykonuje się najczęściej po 4-6 tygodniach. Jeśli jest dodatni wykonuje się kolejny, który wykrywa przeciwciała IgM i IgG dla boreliozy.

Należy pamiętać, że nie wszystkie kleszcze roznoszą patogeny. Szacuje się, że zakażonych jest od 10% do 40% tych pajęczaków, w zależności od regionu. Również w przypadku ugryzienia przez zakażonego kleszcza, nie zawsze kończy się to zakażeniem.

Kleszcze najczęściej przenoszą boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, a rzadziej anaplazmozę, babeszjozę lub bartonellozę.

Inne objawy zakażenia mogą sugerować stany grypopodobne: bóle głowy, bóle mięśniowe i stawowe, ogólne osłabienie, stany podgorączkowe. Konsekwencją nieleczonej boreliozy może być zakażenie układu nerwowego. Występują wówczas porażenia nerwów czaszkowych lub bóle korzonkowe.

Z kolei kleszczowe zapalanie mózgu daje objawy przypominające grypę. W pierwszej fazie choroby pojawia się gorączka, bóle mięśni, bóle głowy. Zwykle w ciągu tygodnia organizm sam zwalcza infekcję. Niestety, u części pacjentów dochodzi do rozwinięcia drugiej fazy choroby i pojawienia się objawów neurologicznych. Ponownie pojawia się gorączka, silniejsze bóle głowy, mogą im towarzyszyć nudności i wymioty. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego lub mózgu, co skutkuje niedowładami kończyn, zaburzeniami świadomości. Gdy po ugryzieniu przez kleszcza pojawiają się zaburzenia oddychania choroba może być śmiertelna.

Czy można zapobiegać ugryzieniom kleszcza?

Gdy wybieramy się w miejsca, w których bytują kleszcze możemy ubrać się w długie spodnie, wysokie buty, długie rękawy, a także czapkę z daszkiem. Dodatkowo, osoby szczególnie narażone na ugryzienie kleszcza powinny być zabezpieczone preparatami przeciw kleszczom. Takie preparaty można nabyć w aptekach w postaci kremów lub sprayu. Stosując kremy, należy szczególnie starannie posmarować miejsca na obrzeżach ubrań: w okolicy kołnierzyków i mankietów. Często nie jest to wystarczające zabezpieczenie przed kleszczami, dlatego po takim spacerze, warto obejrzeć starannie całe ciało.