Anafilaksja
Anafilaksja jest uogólniona lub układową odpowiedzią organizmu na czynnik na który jest nadwrażliwy, stan zagrożenia życia spowodowanym brakiem drożności dróg oddechowych oraz problemów z układem krążenia zwykle objawami wół towarzyszącymi są zmiany skórne oraz błon śluzowych.
Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej
Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne. Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.
Zamów dostęp do szkolenia
Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.
Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.
Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.
Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.
Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!
Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.
Odpowiedź immunologiczna organizmu może być powodowana przez kilka czynników takich jak jedzenie, leki, owady mające żądła, substancje chemiczne ciekłe i stałe, oraz zwierzaki. przy Anafilaksji ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia występuje w przypadku gdy pacjent choruje dodatkowo na astmę, szczególnie jeśli choroba nie jest leczona oraz monitorowana przez lekarza, często ma ciężki przebieg zwłaszcza gdy podanie adrenaliny jest opóźniane lub nie jest możliwe przez światków zdarzenia. Śmiertelne reakcje immunologiczne na pokarm są przyczyna zatrzymania oddechu zazwyczaj po 30-35 minutach, Najbardziej obawiamy się opuchlizny w obrębie ust, języka, gardła, gardzieli i krtani. żądła owadów wywołują omdlenie spowodowane wstrząsem po 10-15 minutach.
U pacjenta mogą wystąpić następujące problemy z drożnością dróg oddechowych lub krążeniem
Problemy z drożnością dróg oddechowych:
Obrzęk dróg oddechowych gardła, gardzieli i języka, krtani.
chrypka
świst krtaniowy
Problemy oddechowe:
– duszność
– świsty
– splatanie z powodu niedotlenienia
– zatrzymanie oddechu
– zagrażająca życiu astma bez cech anafilaksji może być wyzwolona przez reakcje alergiczną na pokarm
Problemy krążeniowe:
– bladość, wilgotna skóra
– częstoskurcz
– hipotensja
– zaburzenia świadomości
Zaburzenia układu krążeniowego często są spowodowane bezpośrednia depresja mięśnia sercowego, rozkurczem naczyń, wzrostem przepuszczalności naczyń włosowatych i utratę płynów z łożyska naczyniowego. Bradykardia występuje w końcowej fazie anafilaksji najczęściej przed zatrzymanie krążenia.
Zmiany skórne lub zmiany w obrębie błon śluzowych (opuchlizna, zaczerwienienie, krosty świąd itp.) często są pierwszymi objawami i występują w ponad 80% przypadków anafilaksji.
– mogą być bardzo delikatne, jak i bardzo nasilone
– mogą dotyczyć tylko skóry, tylko błon śluzowych lub zarówno skóry jak i błon śluzowych w każdym miejscu na ciele.
– mogą mieć charakter rumienia, pokrzywki lub obrzęku naczynioruchowego ( powiek, warg, a czasami jamy ustnej i gardła)
U większości pacjentów z alergicznymi zmianami skórnymi nie rozwijają się w stan zagrożenia życia.
LECZENIE
Do rozpoznawania i leczenia anafilaksji należy używać schematu ABCDE.
– ciśnienie
– pacjent z anafilaksja może szybko się pogorszyć zwłaszcza jeśli pacjent zostanie posadzony lub pionizowany może wystąpić zatrzymanie krążenia, zatem wszyscy pacjenci powinni zostać ułożeni w pozycji pół leżącej (chyba że pacjent odczuwa duszność i najlepiej oddycha mu się w pozycji siedzącej.w której łatwiej się oddycha
Płaskie ułożenie z uniesieniem lub bez uniesienia kończyn dolnych jest korzystne u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi.
Należy przerwać podawanie każdego leku mogącego być przyczyna anafilaksji. Trzeba usunąć żądło po użądleniu przez pszczołę
Resuscytacje należy rozpocząć bezzwłocznie i prowadzić zgodnie z aktualnymi wytycznymi.
Leki i drogi podawania
ADRENALINA
Jest lekiem pierwszego rzutu przy anafilaksji
Jako agonista receptorów L alfa powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych co powoduje zmniejszenie obrzęków, a jako agonista receptorów B beta rozszerzeni oskrzeli i górnych dróg oddechowych,
Zwiększa siłę skurczu serca oraz hamowanie uwalniania histaminy leukotrienów.
Receptory B2 –adrenergiczne obecne na mastocytach hamują ich aktywację i dlatego szybkie podanie adrenaliny tłumi nasilone reakcje alergiczne z udziałem IgE.
Podanie adrenaliny dożylnie jest niebezpieczne. pacjentom z zachowanym spontanicznym krążeniem może wywołać zagrażające życiu nadciśnienia, tachykardie, oraz może wpłynąć na zaburzenia co doprowadzi do zatrzymania krążenia.
Adrenalinę Podajemy do mięśniowo u każdego pacnięta z obawami anafilaksji w Momocie gdy stan poszkodowanego ulega znacznemu pogorszeniu (stan zagrożenia życia)
Najlepszym miejscem do podawania adrenaliny jest przednio-boczna powierzchnia 1/3 środkowej uda.
Dawkowanie
Odpowiednik objętości roztworu 1:1000
12 lat i dorośli 500ug do mięśniowo 0,5ml
6-12 lat 300 ug do mięśniowo 0,3ml
6 miesięcy -6lat 150ug do mięśniowo 0,15ml
< 6 miesięcy 150ug do mięśniowo 0,15mla
I tu wychodzą naprzeciw koncerny farmaceutyczne. Są dostępne w sprzedaży ampułkostrzykawki z adrenalina w gotowym roztworze do wstrzyknięć z dawką 300 mikrogramów/0.3ml koszt to około 50/60 zł. Nie zachęcam każdego czytelnika do dokonywania takich zakupów. Ale osoby które są silnie uczulone na jad owadów a są zagorzałymi mistrzami grillowania w plenerze powinny przemyśleć czy nie jest to rozsądny zakup.
Adrenalina w ampułkach jest w dawce 1 mg/ml co oznacza że należy ją odpowiedni rozcieńczyć w roztworze do wstrzyknięć lub w soli fizjologicznej.