Pierwsza pomoc przy krwotokach - Medyk szkolenia Skip to main content

Pierwsza pomoc przy krwotokach jest wyjątkowo trudna. Jeśli chodzi o rany – trzeba działać szybko, by zatamować krwotok skutecznie, zaś jeśli chodzi o krwotok z nosa, przez lata narosło tyle mitów i przekonań, jak idealnie rozprawić się z krwotokiem, że trudno spośród nich wydobyć tę właściwą metodę. Warto zorientować się, jak postępować podczas krwotoków, ponieważ są one zwykle efektem ubocznym poważniejszego wydarzenia, a te z nosa są zazwyczaj powtarzalne.

Jedno, o czym zawsze należy pamiętać to własne bezpieczeństwo. Jeśli krwotok jest duży, należy uważać, ponieważ krew jest niezwykle niebezpieczna. Bezpośredni kontakt z nią może spowodować poważne choroby.

 

 

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Jak rozpocząć pierwszą pomoc przy krwotoku, gdy osoby nie znamy?

Jeżeli nie znasz poszkodowanego, bezpieczniej uznać, że może być nosicielem wszystkich możliwych chorób, zatem: załóż rękawiczki jednorazowe (nitrylowe lub lateksowe), jeśli ich nie masz, a boisz się kontaktu z osobą zarażoną możesz użyć worków foliowych, jeśli nie ma w nich otworów, przez które dostanie się krew. Musisz pilnować, by krew nie wydostała się na twarz, nos czy oko. Jeśli nie ma żadne możliwości zabezpieczenia się przed kontaktem z krwią, możesz pomóc poszkodowanemu przez podanie opatrunku i wytłumaczenie, co ma zrobić.

Jak zatamować krwawienie – pierwsza pomoc przy krwotokach

Prawidłowe działania, które charakteryzują pierwszą pomoc przy krwotokach. To przede wszystkim zatamowanie krwawienia. Możemy poprosić poszkodowanego, by uciskał miejsce rany swoją ręką do czasu, gdy nie znajdziemy opatrunku (gaza jałowa, zwinięty bandaż, albo część garderoby, gdy to nagła akcja).

Należy pamiętać, że lekkie krwawienie ustępuje samoistnie. Pierwsza pomoc przy krwawieniu polega wyłącznie na założeniu jałowego opatrunku. Silne krwawienie wymaga większego działania. Należy zatamować je miejscowym uciśnięciem rany. Można ucisnąć również tętnicę doprowadzającą krew. Ta metoda stosowana jest głownie w przypadku krwawienia na kończynach i polega na:uniesieniu kończyny do góry, powyżej serca, dzięki czemu zmniejsza się ukrwienie; uciśnięciu odpowiednich tętnic powyżej krwawiącego miejsca. Skuteczność działania rozpoznaje się po szybkim ustaniu krwawienia. Samo uciskanie tętnicy nie jest wystarczające. Na krwawiącą ranę należy nałożyć opatrunek uciskowy. Jak go wykonać? Ranę nakrywamy jałową gazą, by następnie umocować ją kilkoma okrążeniami opaski.Na ranę nakładamy poduszeczkę np. drugi, nierozwinięty bandaż, wszystko przyciskamy i po raz kolejny owijamy mocno naciągniętą opaską.

Ważne jest, by ucisk był cały czas o takim samym natężeniu. Nie wolno go zwalniać ani luzować. Jeśli dostrzegamy, że z rany cały czas wypływa krew, należy poprawić ucisk i dołożyć kolejne warstwy opatrunku. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie korzystamy z materiałów chłonnych, które wchłaniają krew zamiast tamować jej wypływ.

Gdy ten etap został wykonany należy zadzwonić na pogotowie, przedstawić krótko i zwięźle sytuację, tłumacząc, że powodem jest silny krwotok z rany.

W oczekiwaniu na pomoc medyczną nie możemy pozostawić chorego bez opieki. Najlepszym pomysłem jest rozmowa z poszkodowanym, dzięki niej można kontrolować przytomność naszego poszkodowanego i szybko zareagować, gdy zobaczymy, że zbliża się utrata przytomności.

Jeśli chodzi pierwszą pomoc przy krwotoku z nosa, który jest bardzo popularny, należy przede wszystkim usiąść i pochylić głowę do przodu. Po stronie krwawienia należy ucisnąć lekko skrzydełko nosa. Pomaga zimny kompres na nasadę nosa i kark. Poszkodowany nie powinien łykać krwi, ponieważ może to wywołać wymioty. Zaciągnięcie krwi do płuc może z kolei grozić zachłyśnięciem. Nie należy wkładać do nosa gazy lub innych środków opatrunkowych. Krwotok z nosa zwykle nie jest groźny. Zdarza się po silnym uderzeniu w nos, na skutek mocnego kichnięcia, osłabienia organizmu np. po antybiotykoterapii lub w konsekwencji manipulowania w nosie.

Pierwsza pomoc przy krwotokach – szkolenie

Nasza firma zajmuje się organizacją kursów pierwszej pomocy dla każdego, począwszy od całych firm, przez grupy zawodowe np. nauczyciele lub pracownicy administracyjni, skończywszy na grupach indywidualnych. Dzięki temu tworzymy coraz szerszą grupę certyfikowanych absolwentów, którzy są w stanie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji trudnej. Pierwsza pomoc przy krwotokach to zagadnienie, o którym mówi się na każdym z naszych kursów. Poza kwestią teorii zajmujemy się tym również w praktyce. Uczymy w jaki sposób prawidłowo pomóc, jak zatamować krwawienie, jaka pozycja jest najlepsza dla osoby krwawiącej. Jak usadowić osobę, której krwawi ręka, a w jaki sposób taką z krwawiącą raną na nodze.

Medyk szkolenia stara się uświadomić każdemu dorosłemu, że szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest tym najważniejszym, ponieważ zapewnia poczucie komfortu w życiu.