Pierwsza pomoc przy utracie przytomności - Medyk szkolenia Skip to main content

Utrata przytomności jest stanem, który uznawany jest również za groźny dla zdrowia i życia. Nie można go ignorować, a pierwsza pomoc przy utracie przytomności jest niezwykle ważna.

Przede wszystkim widząc kogoś kto jest nieprzytomny nie mamy czasu na głębsze analizowanie z jakiego powodu tak się stało. Najważniejsza jest szybka reakcja, ponieważ dłuższa utrata przytomności może wywołać objawy towarzyszące i prowadzić do niedrożności dróg oddechowych, które z kolei prowadzą do zatrzymania krążenia i do śmierci.

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

 

Jak zdiagnozować stan poszkodowanego podczas utraty przytomności

Najważniejsze jest to, by działać szybko i skutecznie. Prawidłowa reakcja jest niezwykle ważna. Stan człowieka nieprzytomnego zwykle polega na tym, że nie reaguje on na żadne bodźce zewnętrzne. Nie ma z nim kontaktu werbalnego, nie reaguje na dotyk i potrząśnięcie za ramiona. Utrata przytomności na dłużej niż kilka minut nie jest omdleniem (omdlenie jest krótkotrwałe i zazwyczaj samo mija bez konsekwencji dla organizmu),może być niebezpieczna, bo zazwyczaj ma inny mechanizm działania.

Często zadawanym pytaniem jest, czy przed utratą przytomności mogą wystąpić jakieś objawy? Prawda jest taka, że nie wszystkie objawy są charakterystyczne. Mogą one być efektem przemęczenia lub nagłego skoku temperatury.

Najczęściej utratę przytomności poprzedza bladość skóry, zawroty głowy, nagła ciemność przed oczami albo mroczki, nasilająca się duszność, szybsze bicie serca, uczucie gorąca, nasilone pocenie lub zimne dreszcze, szum w uszach, ból głowy lub nudności. Niektóre sytuacje wywołują niemal bezobjawową utratę przytomności, zatem jest to zdarzenie trudne do przewidzenia. Pierwsza pomoc przy utracie przytomności musi być możliwa w każdym momencie. Podczas udzielania pierwszej pomocy przy utracie przytomności najważniejsza jest obserwacja poszkodowanego, ponieważ nie jest on w stanie poinformować o swoich dolegliwościach. Diagnozujemy na podstawie własnych obserwacji.

 

Jak wygląda pierwsza pomoc przy utracie przytomności

Najważniejsze jest wykluczenie zatrucia tlenkiem węgla, który jest bezwonny. Przystąpić do pierwszej pomocy przy utracie przytomności można dopiero w momencie, gdy będziemy mieli pewność, że jesteśmy w bezpiecznym miejscu.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie reaguje na nasze słowa, pytania i próbę potrząśnięcia go za ramiona warto wezwać pogotowie. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie drożności dróg oddechowych oraz sprawdzenie oddechu (obserwacja klatki piersiowej, nasłuchiwanie oddechu, gdy przykładamy ucho do ust poszkodowanego i ewentualne odczucie ciepła wydychanego powietrza w okolicach policzka). Na sprawdzenie oddechu możemy poświęcić maksymalnie dziesięć sekund.

Jeśli poszkodowany nie oddycha, udrożniamy drogi oddechowe odchylając głowę poszkodowanego, który leży na plecach do tyłu i rozpoczynamy Brak oddechu zmusza nas do szybkiego działania. Odsłaniamy klatkę i wykonujemy 30 uciśnięć. Po czym unosimy głowę do tyłu i wykonujemy dwa wdechy. Jeśli mamy defibrylator działamy dalej, jeśli nie, uciskamy klatkę do momentu, gdy pojawi się pomoc.

Układamy poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, gdy poszkodowany oddycha i nie podejrzewamy urazów, które tę pozycję wykluczą. Sprawdzamy, czy dostrzegalne są jakieś zranienia zewnętrzne lub obrzęki. Staramy się rany opatrzyć, złamania unieruchomić. Jeśli nieprzytomny oddycha, zadbajmy o jego komfort, poczucie bezpieczeństwa i ciepło. Obserwujmy jego stan pod kątem ewentualnych wymiotów.

 

Pierwsza pomoc przy utracie przytomności

Firma Medyk Szkolenia zajmuje się organizacją kursów pierwszej pomocy dla firm, dla grup zawodowych, np. nauczyciele lub pracownicy administracyjni, ale również dla grup indywidualnych. Dzięki temu tworzy coraz szerszą grupę certyfikowanych absolwentów, którzy są w stanie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji trudnej. Pierwsza pomoc przy utracie przytomności to zagadnienie, o którym mówi się na każdym ze szkoleń. Najczęściej szkolenia indywidualne przeznaczone są dla grup rodziców, którzy próbują uzyskać informację na temat związany z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom.

Z perspektywy dorosłego człowieka kurs pierwszej pomocy powinien być najważniejszym szkoleniem, jakie każdy powinien odbyć. Jeśli jest się odpowiedzialnym również za dzieci, to bezwzględnie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest tym najważniejszym.