Pierwsza pomoc przy złamaniach - Medyk szkolenia Skip to main content

Pierwsza pomoc przy złamaniach jest bardzo ważna. Pewne jest, że nie uda nam się bez pomocy specjalisty doprowadzić poszkodowanego do zdrowia, ale istotą pomocy jest zminimalizowanie bólu. Złamanie jest uszkodzeniem kości, przerwaniem jej ciągłości. Jeśli mamy do czynienia z przerwaniem powłok skórnych – złamanie jest otwarte.

Najważniejszą reakcją, gdy mamy do czynienia ze złamaniem, a osoba jest przytomna jest zlokalizowanie bólu, ocena rodzaju złamania i zaplanowanie działania.

 

 

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

 

Pierwsza pomoc a ból przy złamaniach

Bardzo często charakterystycznym i kluczowym objawem złamania jest silny ból, który ogranicza zdolności ruchowe. Bywa, że podczas złamania otwartego mamy do czynienia z krwawieniem.

Ból bywa tak duży, że osoby poszkodowane często nie są w stanie racjonalnie odpowiadać na pytania. Zadaniem osoby, która udzieli pierwszej pomocy przy złamaniach jest przede wszystkim unieruchomienie przy pomocy chusty i sztywnych elementów złamanego miejsca, opatrzenie ewentualnej rany. Warto pamiętać, że każdy ruch jest w tej sytuacji niewskazany, ponieważ powoduje ostrzejszy ból, a także może prowadzić do większych uszkodzeń okolicznych tkanek oraz samej kości.

Bezpiecznym wyjściem jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, by móc dalej działać. Każdy ruch powoduje większy ból, więc trzeba być ostrożnym. Nigdy nie wolno poruszać okolicy urazu w celu potwierdzenia rozpoznania złamania. Powiększa to rozmiary uszkodzenia tkanek.

Pierwsza pomoc przy złamaniach nigdy nie powinna polegać na nastawianiu przez osoby, które nie są specjalistami. Jeśli czekamy na pogotowie, to zasada jest taka, że kończyny górne unieruchamia się do tułowia, a dolne – jedna do drugiej.

Należy walczyć z rozwijającym się wstrząsem, układając poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej i uważając przy tym, aby nie poruszać uszkodzoną kością. Trzeba mieć świadomość, że ułożenia przeciwwstrząsowego nie wolno stosować przy złamaniach czaszki, miednicy i kręgosłupa.

Warto wiedzieć, że nie należy podawać poszkodowanemu płynów i jedzenia. Spowoduje to utrudnienie przy ewentualnym znieczulaniu ogólnym, koniecznym do nastawienia kości. Jedzenie i picie, gdy poszkodowany odczuwa ogromny ból, to nie jest dobry pomysł. W każdym przypadku złamania należy wezwać pogotowie, niezależnie jak udzielono pierwszej pomocy przy złamaniu, pogotowie musi sprawdzić stan poszkodowanego.

 

Pierwsza pomoc przy złamaniu – jak działać?

Kończynę górną najłatwiej unieruchomić poprzez powieszenie jej na chuście lub zawieszenie na szyi za pomocą bandaża. Złamaną kość przedramienia unieruchamiamy przy użyciu szyny sięgającej od palców do stawu łokciowego. Przy unieruchamianiu należy stosować tzw. regułę Potta, która mówi, aby unieruchamiać uszkodzoną kość oraz przyległe stawy, które ta tworzy. Schemat tego unieruchomienia wygląda tak: zdrowy staw – uszkodzona kość – zdrowy staw. W ten sposób złamanie będzie bezpieczne. Odstępstwem od tej reguły jest złamanie kości udowej – wtedy unieruchamiamy całą kończynę. W przypadku złamania otwartego należy jeszcze pamiętać o zatamowaniu krwawienia. W celu zmniejszenia obrzęku unieruchomioną kończynę można obłożyć lodem. Po wykonaniu powyższych czynności należy czekać na przyjazd pogotowia ratunkowego. Jeśli jest to możliwe, a złamanie dotyczy np. kończyn górnych można wybrać się do szpitala.

 

Pierwsza pomoc przy złamaniach

Medyk Szkolenia to firma, która zajmuje się organizacją kursów pierwszej pomocy dla każdego, począwszy od całych firm, przez grupy zawodowe np. dla grup zawodowych nauczycieli lub pracowników administracyjnych, skończywszy na grupach indywidualnych. Dzięki temu tworzy coraz szerszą grupę certyfikowanych absolwentów, którzy są w stanie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji trudnej. Pierwsza pomoc przy złamaniach to zagadnienie, o którym mówi się na każdym ze szkoleń. Najczęściej szkolenia indywidualne przeznaczone są dla grup rodziców, którzy próbują uzyskać informację na temat związany z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom.

Z perspektywy dorosłego człowieka kurs pierwszej pomocy powinien być najważniejszym szkoleniem, jakie każdy powinien odbyć. Jeśli jest się odpowiedzialnym również za dzieci, to bezwzględnie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest tym najważniejszym, ponieważ zapewnia poczucie komfortu rodzicom.