Udar pierwsza pomoc - Medyk szkolenia Skip to main content

Udar pierwsza pomoc

Udar mózgu to generalnie zaburzenie ukrwienia mózgu, które najczęściej prowadzi do dysfunkcji związanej z zaburzeniami mowy i ruchu. Niedowład, jaki może być zauważalny u chorego najczęściej powiązuje się z podejrzeniem udaru.

 

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Udar diagnoza i pierwsza pomoc

Tak naprawdę objawy nie zawsze mogą prowadzić do wystąpienia udaru, ale zaobserwowano, że u osób po udarze najczęściej wcześniej występowały mdłości, nagłe występujące falowo, silne bóle głowy, zaburzenia mowy. Mowa stała się niezrozumiała bełkotliwa, wystąpiły zauważalne porażenia dolnej części twarzy (czasem opadający kącik ust) wynikające z osłabienia siły mięśniowej twarzy, a także objawy porażenia ruchowego, trudności w chodzeniu, zaburzenia równowagi, zaburzenie czucia po jednej stronie ciała, drętwienie, a także utrata świadomości. Opadający kącik ust i niedowład jednej strony ciała kojarzy się większości z udarem.

Tak naprawdę udar jest niebezpieczny dla życia człowieka, ponieważ bardzo często towarzyszy mu zaburzenie funkcji oddychania, której często towarzyszy utrata świadomości poszkodowanego. Zaburzenie te mogą doprowadzić nawet do śpiączki. Co więcej, ośrodek oddychania może również być zagrożony na skutek wzrostu ciśnienia krwi w obrębie czaszki.

Główne zadanie podczas udaru – pierwsza pomoc ratownika polega na podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych, ponieważ z samym udarem nie może on, niestety, sobie poradzić.

Jak działać w takiej sytuacji? Warto postępować w określony w schemacie sposób, by wszystko dobrze się skończyło. Pacjenta nieprzytomnego należy ułożyć w stabilnej pozycji. Zapobiegnie to ewentualnemu zapadaniu się języka lub zachłyśnięciu wymiocinami. W przypadku ustania oddechu, zastosować sztuczne oddychanie. Przytomnego pacjenta ułożyć w bezpiecznej pozycji z lekko uniesionym tułowiem. Jak najszybciej wezwać lekarza pogotowia ratunkowego.

Udar pierwsza pomoc i co dalej?

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomoc jest nieodzowna w każdym przypadku nagłego zagrożenia życia, ponieważ jej brak może być przyczyną utraty zdrowia lub śmierci. Uprawnieni do podejmowania pierwszej pomocy w czasie udaru są wszyscy członkowie społeczeństwa, nie tylko fachowy personel służby zdrowia. W przypadku gdy pierwszej pomocy udziela lekarz rodzinny lub innej specjalności powinien się on skupić na zabezpieczeniu podstawowych funkcji życiowych, zgodnie z regułą ABC (od ang. airway — drogi oddechowe, breathing — oddychanie, circulation — układ krążenia) oraz na zapewnieniu jak najszybszego kwalifikowanego transportu medycznego do najbliższego oddziału lub centrum udarowego.

Transport chorego z udarem powinien mieć charakter kwalifikowany (karetka reanimacyjna) ze względu na możliwość wystąpienia rozmaitych powikłań udaru (zaburzeń oddechowych, napadów padaczkowych). Przede wszystkim ważne jest, aby transport chorego do placówki leczniczej był bezpieczny i szybki oraz żeby można było zapobiec wtórnym zmianom w ośrodkowym układzie nerwowym w trakcie transportu.

Udar jest trudną i przewlekłą chorobą. Ważne, by zareagować jak najszybciej. Dzięki temu zmiany, jakie mogą zajść w mózgu będą zminimalizowane.

Medyk Szkolenia jest firmą, która organizuje wiele kursów związanych z pierwszą pomocą. Są w naszej ofercie m.in. szkolenia indywidualne, które polegają na tym, że grupa kilkunastu osób, która jest zainteresowana konkretnym tematem np. udar i pierwsza pomoc, kontaktuje się z nami i omawia tematykę. Najczęściej są to szkolenia dla grup rodziców, dla konkretnych firm, które życzą sobie spersonalizowaną tematykę działań. Każdy znajdzie coś dla siebie. Udar – pierwsza pomoc to działanie, które również wchodzi w zakres szkoleń, które organizuje Medyk Szkolenia.