Algorytm postępowania ratowniczego - Medyk szkolenia Skip to main content

Algorytm postępowania ratowniczego

Algorytm postępowania ratowniczego Wiedza na temat postępowania ratowniczego jest istotna. Trzeba mieć świadomość, że podczas tak zwanej „złotej godziny”, wiele zależy od naszej pomocy. Wypadki mogą wydarzyć się zawsze i wszędzie, a są sytuacje, w których człowiek nie może sobie sam pomóc.

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

kurs pierwszej pomocy łódź
Defibrylator AED, 80% kursantów bez wcześniejszego przeszkolenia popełnia drastyczne błędy w jego uzytkowaniu !
Potrzebujesz dobrych mechanizmów szkoleniowych aby wiedzieć jak, w trakcie dużego stresu właściwie uciskać klatkę piersiową
rzypomnijmy, że w mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian już po 3 minutach od zatrzymania krążenia. 10 minut zatrzymania krążenia bez RKO i defibrylacji prowadzi do śmierci (czas ten może się nieco zmieniać ze względu na temperaturę otoczenia i mechanizm, w jakim doszło do NZK).
Służbom medycznym dotarcie do poszkodowanego w mieście średnio zajmuje do 8 minut, a do poszkodowanego poza miastem – nawet do 15.
Czy wiesz że staza taktyczna przy silmy krwawieniu to ostateczność ? Są inne sposoby tamowania krwawienia.
Gdy ocena rytmu odbywa się w krótkim czasie po NZK i w sytuacji, gdy na miejscu znajduje się AED, migotanie komór stwierdza się aż w 76% przypadków. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji powoduje spadek przeżywalności o 3-4%.
Powszechny dostęp do wiedzy na temat udzielania PP, częstotliwość różnego rodzaju kursów PP oraz coraz gęstsza sieć automatycznych defibrylatorów AED do użytku publicznego sprawiają, że przeżywalność osób z NZK zauważalnie rośnie.

Algorytm postępowania ratowniczego w punktach

  1. Wezwanie służb ratowniczych – jest to podstawowa czynność, kiedy zauważymy poszkodowanego.

Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Numer alarmowy 112 jest bezpłatną linią telefoniczną. Numer służy wyłącznie do zaalarmowania o niebezpiecznych sytuacjach, w których jest zagrożenie zdrowia lub mienia. Trzeba pamiętać, że dzwoniąc pod 112 bez potrzeby, blokujesz linię osobie, która natychmiast potrzebuje pomocy.

 

2. Rozmowa z dyspozytorem.

Wybierając numer alarmowy 112, zgłoszenie jest skierowane do centrum powiadamiania ratunkowego (CPR) lub Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR). Jeżeli jest to możliwe, dzwoniącą osobą powinien być świadek zdarzenia. Pamiętaj aby mówiąc zachować spokój. Jest to ważne, aby dyspozytor zrozumiał dokładnie Twoje zgłoszenie. Rozpoczynając rozmowę przedstaw się, podaj miejsce zdarzenia. Poinformuj co się wydarzyło oraz odpisz w jaki sposób do niej doszło (jeżeli byłeś tego również świadkiem). Osoba przyjmująca wezwanie będzie zadawać pytania, na które musimy ściśle i zgodnie z prawdą odpowiadać. Możliwe, że dyspozytor będzie Cię instruował, co dokładnie robić i wspólnie zaopiekujecie się poszkodowanym do czasu przyjazdu karetki. Pamiętaj, aby nie rozłączać się jako pierwszy, poczekaj aż zrobi to dyspozytor.

3. Złota godzina

W pierwszej pomocy najważniejszy jest czas określany jako złota godzina i platynowe minuty. Jest to czas od wystąpienia jakiegoś zdarzenia (wypadku, urazu, utraty przytomności) do znalezienia się poszkodowanego na stole operacyjnym. Im krótszy jest ten okres, tym większe są szanse poszkodowanego na przeżycie.

 

4. Łańcuch przeżycia

W przypadku zatrzymania akcji serca mózg człowieka umiera w ciągu około 3-5 minut. Wezwanie pomocy (znalezienie telefonu, przekazanie informacji) trwa około 1,5 do 2 minut. Wyjazd ambulansu ratunkowego to kolejna minuta i pozostaje 0,5 do 1 minuty na dojazd. Sytuacja, kiedy zespół ratownictwa pojawia się w tak krótkim czasie, zdarza się wyjątkowo rzadko. Dlatego ważne jest, abyśmy my – świadkowie znali wszystkie cztery ogniwa łańcucha przeżycia.

  • ogniwo 1 – szybkie rozpoznanie zagrożenia życia oraz wezwanie pogotowia ratunkowego może zapobiec wystąpieniu NZK;
  • ogniwo 2 – szybkie rozpoczęcie resuscytacji krążeniowooddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększyć szanse przeżycia osób z zatrzymaniem krążenia;
  • ogniwo 3 – w wielu przypadkach szybka defibrylacja elektryczna zwiększa szanse na przeżycie;
  • ogniwo 4 – wczesne wdrożenie specjalistycznych zabiegów resuscytacyjnych, opieka i leczenie poresuscytacyjne mają duży wpływ na jakość życia po NZK.

Nie wolno zapomnieć, że podczas udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.

Kurs pierwszej pomocy organizowanie w formie stacjonarnej

Podstawą kursów pierwszej pomocy jest efektywność, którą możemy zmierzyć dopiero w praktyce. I to właśnie na praktyce opieramy nasze kursy stacjonarne.  Szkolenie odbywa się na fantomach elektronicznych, pozwalających monitorować skuteczność kursanta.

Zamów dostęp do szkolenia

Jakie są środki pierwszej pomocy, z których warto korzystać przy nagłych wypadkach?

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, czyli:
– bandaże elastyczne różnej wielkości
– bandaże dziane
– jałowe kompresy gazowe
– nożyczki
– plastry
– agrafki
– chusta trójkątna
– maskę twarzową
– folię termoizolacyjną
– rękawiczki jednorazowe
– gaziki do dezynfekcji
– elastyczne siatki opatrunkowe
– notes
– długopis

Dziś zamówienie, dziś Certyfikat !

Dostęp do szkolenia zostaje przyznany ci natychmiast po dokonaniu wpłaty.

Wpłata zostaje zaksięgowana natychmiast przez kanał płatności ekspresowej paynow lub blik.

Szkolenie realizujesz za pośrednictwem swojego telefonu lub komputera loguje się do platformy E-learningowej.

Platforma jest instynktowna i prowadzi ciebie krok po kroku do samego końca szkolenia.

Szkolenie jest w formie video i zawiera lektora! Więc możesz się uczyć nawet w samochodzie lub parku!

Zamawiający szkolenie dostaje certyfikat lub zaświadczenie niezwłocznie, po zakończeniu egzaminu kursanta, i jest on pełnoprawnym dokumentem z podpisem elektronicznym.

Zaufali nam:

Algorytm postępowania ratowniczego

Co możemy zaoferować na naszych kursach?

  • zajęcia na terenie Polski
  • program dostosowany do Państwa oczekiwań, potrzeb i charakteru wykonywanej pracy 
  • szkolenia w zakresie: wypadków komunikacyjnych, pomocy niemowlętom, dzieciom, przy nagłych stanach, urazach. 
  • prowadzenie zajęć praktycznych, różnego rodzaju pozoracji m.in. z wykorzystaniem przestrzeni w miejscu pracy, parkingu, pomieszczeń gospodarczych itp. 
  • zajęcia w 15-sto osobowych grupach. Możliwość zorganizowania kilku grup jednocześnie. 

 

Jakie szkolenia prowadzimy?

Masz pytanie ?

Ewa Adamczyk
tel: 736 651 593
Adres e-mail:
e.adamczyk@medykszkolenia.pl
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
kurs pierwszej pomocy kraków
Kurs pierwszej pomocy białystok
pierwsza pomoc kurs białystok
udzielanie pierwszej pomocy kurs
Kurs pierwszej pomocy w warszawie
Kurs pierwszej pomocy zielona góra medyk
Kurs pierwszej pomocy zielona góra
Kurs pierwszej pomocy manekin białystok
pierwsza pomoc wrocław kurs