BLS pierwsza pomoc - Medyk szkolenia Skip to main content

BLS pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc BLS

Pierwsza pomoc to proces udzielania natychmiastowej pomocy osobie, która doznała nagłego zatrzymania krążenia. Pierwszej pomocy udziela przeszkolony ratownik, np. ratownik medyczny lub ratownik, który podejmuje natychmiastowe i odpowiednie działania w zależności od indywidualnej reakcji na leczenie.

Głównym celem udzielania pierwszej pomocy jest zapobieganie zgonowi z powodu zatrzymania krążenia, które wymaga resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) i defibrylacji. Inne cele mogą obejmować zapobieganie niepełnosprawności lub postępowi niepełnosprawności z jakiejkolwiek przyczyny, zmniejszanie bólu i cierpienia z powodu urazów, zmniejszanie lęku, promowanie komfortu w przypadkach wiążących się z ryzykiem lub niepewnością wyniku oraz pomaganie ludziom w zrozumieniu ich stanu.

kurs pierwszej pomocy łódź
Defibrylator AED, 80% kursantów bez wcześniejszego przeszkolenia popełnia drastyczne błędy w jego uzytkowaniu !
Potrzebujesz dobrych mechanizmów szkoleniowych aby wiedzieć jak, w trakcie dużego stresu właściwie uciskać klatkę piersiową
rzypomnijmy, że w mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian już po 3 minutach od zatrzymania krążenia. 10 minut zatrzymania krążenia bez RKO i defibrylacji prowadzi do śmierci (czas ten może się nieco zmieniać ze względu na temperaturę otoczenia i mechanizm, w jakim doszło do NZK).
Służbom medycznym dotarcie do poszkodowanego w mieście średnio zajmuje do 8 minut, a do poszkodowanego poza miastem – nawet do 15.
Czy wiesz że staza taktyczna przy silmy krwawieniu to ostateczność ? Są inne sposoby tamowania krwawienia.
Gdy ocena rytmu odbywa się w krótkim czasie po NZK i w sytuacji, gdy na miejscu znajduje się AED, migotanie komór stwierdza się aż w 76% przypadków. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji powoduje spadek przeżywalności o 3-4%.
Powszechny dostęp do wiedzy na temat udzielania PP, częstotliwość różnego rodzaju kursów PP oraz coraz gęstsza sieć automatycznych defibrylatorów AED do użytku publicznego sprawiają, że przeżywalność osób z NZK zauważalnie rośnie.

Udzielanie pierwszej pomocy jest to cenna umiejętność

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to proces wykonywania uciśnięć klatki piersiowej u osoby z brakiem lub wadliwym tętnem i oddychania za nią poprzez wentylację usta-usta. Defibrylacja to proces porażenia prądem zatrzymanego serca w celu pobudzenia prawidłowego rytmu zatokowego. Pierwsza pomoc polega na zapobieganiu śmierci, od zdarzenia zagrażającego życiu. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest często wdrażana w nagłych wypadkach przez służby ratownictwa medycznego, straż pożarną lub inne osoby udzielające pierwszej pomocy, aby ponownie uruchomić zatrzymane lub niewydolne serce za pomocą uciśnięć klatki piersiowej, po czym zwykle następuje defibrylacja w celu dostarczenia porażenia prądem, które może ponownie uruchomić serce. RKO jest również wykonywana podczas planowych operacji kardiochirurgicznych w ramach otwartego serca gdy pacjent doświadcza zatrzymania akcji serca. Kiedy serce przestaje działać, krew nie krąży w pozostałych częściach ciała. Może to skutkować uszkodzeniem mózgu lub śmiercią, chyba że najpierw zostaną podjęte poważne urazy zagrażające życiu i zostanie wdrożona resuscytacja krążeniowo-oddechowa w celu ponownego uruchomienia serca. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ciągłe uciśnięcia klatki piersiowej z szybkością od 100 do 120 na minutę są zalecane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, natomiast głębokość ciągu powinna wynosić około 6 cm. W ratownictwie medycznym resuscytacja krążeniowo-oddechowa może również odnosić się do resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonywanej za pomocą maski z zaworem workowym podczas zatrzymania niewydolności oddechowej.

RKO

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest standardową opieką dla każdego pacjenta, który doznał zatrzymania krążenia, z resuscytacją krążeniowo-oddechową zapewniającą leczenie pierwszego rzutu w przypadku zatrzymania krążenia do czasu rozpoczęcia zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. Celem resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest dostarczenie wystarczającej ilości natlenionej krwi do mózgu i ciała osoby podczas zatrzymania krążenia, aby funkcje życiowe (takie jak oddychanie) mogły być przywrócone. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest zwykle wykonywana na ofierze przez osoby postronne, ratowników lub pracowników służby zdrowia w terenie.

Zamów dostęp do szkolenia

BLS krok po kroku

Co robić w nagłych wypadkach?

Pierwsza pomoc BLS:

1) Ustaw ofiarę na boku

2) Wykonuj uciski brzucha i ciosy w plecy

3) Przeprowadź resuscytację usta-usta

4) W razie potrzeby wezwij pomoc.

W mniej inwazyjnych sytuacjach, takich jak lekki uraz, jeśli apteczka bls jest niedostępna, w domu i w samochodzie należy zastosować następujące środki zaradcze:

1. Nałóż kompres na ranę

2. Dokładnie spłucz ranę czystą wodą

3. Zastosuj miejscowo maść (taką jak Bactine)

4. Utwórz opaskę uciskową, owijając gazę wokół ramienia nad i pod raną

Zaufali nam:

Szczecin

Co możemy zaoferować na naszych kursach?

  • zajęcia na terenie Szczecina i okolic 
  • program dostosowany do Państwa oczekiwań, potrzeb i charakteru wykonywanej pracy 
  • szkolenia w zakresie: wypadków komunikacyjnych, pomocy niemowlętom, dzieciom, przy nagłych stanach, urazach. 
  • prowadzenie zajęć praktycznych, różnego rodzaju pozoracji m.in. z wykorzystaniem przestrzeni w miejscu pracy, parkingu, pomieszczeń gospodarczych itp. 
  • zajęcia w 15-sto osobowych grupach. Możliwość zorganizowania kilku grup jednocześnie. 

 

Jakie szkolenia prowadzimy?

Masz pytanie ?

Ewa Adamczyk
tel: 736 651 593
Adres e-mail:
e.adamczyk@medykszkolenia.pl
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
Pierwsza pomoc Szczecin
kurs pierwszej pomocy kraków
Kurs pierwszej pomocy białystok
pierwsza pomoc kurs białystok
udzielanie pierwszej pomocy kurs
Kurs pierwszej pomocy w warszawie
Kurs pierwszej pomocy zielona góra medyk
Kurs pierwszej pomocy zielona góra
Kurs pierwszej pomocy manekin białystok
pierwsza pomoc wrocław kurs