Postępowanie w przypadku zadławienia? - Medyk szkolenia Skip to main content

Zadławienia

W przypadku obturacji, czyli blokowania górnych dróg oddechowych, może pojawić się sytuacja, gdzie pacjent wydaje dźwięki przypominające krztuszenie się. Chociaż może nadal oddychać, oddech staje się trudniejszy i wymaga większego wysiłku, a czasami może nawet go zabraknąć. Skóra twarzy może się zaczerwienić, a w przypadku znacznego niedotlenienia może pojawić się sinica. W przypadku częściowego zablokowania dróg oddechowych zachęca się pacjenta do kaszlu, ale należy unikać działań, które mogą całkowicie zablokować przepływ powietrza przez krtań i tchawicę. Podczas próby odkrztuszenia ciała obcego pacjent może wykonywać duży wysiłek oddechowy, co zwiększa jego zapotrzebowanie na tlen. Istnieje ryzyko utraty przytomności przez pacjenta, w takim przypadku należy zastosować procedury resuscytacji podstawowej.

Twoje działanie może być kluczem do ratowania zdrowia i życia.

Zapisz się na szkolenie z pierwszej pomocy i stań się bohaterem w każdej chwili!

W przypadku całkowitej niedrożności dróg oddechowych, sytuacja staje się pilna i wymaga natychmiastowej interwencji. Pacjent zaczyna wykazywać objawy nagłego niedotlenienia, jak również bardzo wyraźne duszności. Pierwotnie czerwona twarz pacjenta szybko przybiera sinawy odcień, a jego zdolność do mówienia lub wydawania dźwięków znika. W desperacji próbuje się pozbyć ciała obcego przez kaszel, ale zazwyczaj bezskutecznie. Podczas udzielania pomocy należy przede wszystkim nie blokować możliwości kaszlu u pacjenta. Stać za nim, poinformować go o podejmowanych działaniach, aby zminimalizować niepokój i strach. Następnie należy mocno pochylić go do przodu, opierając jego głowę (tak, aby ujście dróg oddechowych było poniżej krtani) i wykonać pięć energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową w celu próby usunięcia ciała obcego. Potem należy wyprostować pacjenta i ocenić, czy choć częściowo przywrócono drożność dróg oddechowych. Jeśli nie, należy stanąć za nim, aby w razie utraty przytomności amortyzować jego upadek, obejmując go jedną ręką na poziomie przepony, a drugą ręką na wysokości środka klatki piersiowej. Następnie wykonaj manewr Heimlicha, czyli mocne uciskanie nadbrzusza pięciokrotnie, aby zwiększyć ciśnienie w klatce piersiowej i wygenerować siłę kaszlu, która może pomóc w usunięciu ciała obcego i przywróceniu częściowej oddychalności płuc. Należy pamiętać, że ten manewr nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży.

Warto zauważyć różnice w budowie ciała między ratownikiem a poszkodowanym. Gdy poszkodowany ma silną muskulaturę lub dużą ilość tkanki tłuszczowej, a ratownik jest drobnej budowy, wykonanie manewru Heimlicha może być nieskuteczne i grozić utratą przytomności przez poszkodowanego.

Jeśli poszkodowany straci przytomność, należy natychmiast przejść do procedury BLS. Chociaż kolejność działań jest taka sama jak w standardowej procedurze BLS, ich cel jest zupełnie inny. Pierwszym krokiem jest kontrola oddechu poszkodowanego. Czasami u osób z całkowitą niedrożnością dróg oddechowych, spowodowaną ciałem obcym w krtani, po utracie przytomności i poziomizacji ciała, drożność dróg oddechowych może powrócić ze względu na brak naturalnego skurczu krtani, który występuje u osób przytomnych. Jeśli brak oddechu utrzymuje się, należy natychmiast wezwać zespół ratownictwa medycznego zgodnie z procedurą BLS, co będzie niezbędne w przypadku, gdy działania ratownicze na miejscu nie przyniosą skutku.

Kolejnym etapem udzielania pomocy jest natychmiastowe przystąpienie do wykonywania ucisków na klatkę piersiową, zgodnie z protokołem BLS. Wykonywane są one w tempie 30 uciśnięć na środkowej części klatki piersiowej, z głębokością około 4-5 centymetrów. Ich celem nie jest początkowo przywrócenie krążenia, lecz zwiększenie ciśnienia w górnych drogach oddechowych, co ułatwia usuwanie ciała obcego znajdującego się w krtani. Kolejnym krokiem według protokołu BLS jest wykonanie 2 wdechów ratowniczych, niezależnie od przywrócenia drożności dróg oddechowych. W przypadku, gdy drożność dróg oddechowych nie zostanie przywrócona, po 30 uciśnięciach, których celem jest wydalenie ciała obcego z krtani do jamy ustnej, wykonanie 2 wdechów ratowniczych może spowodować przesunięcie ciała obcego w głąb dróg oddechowych. W efekcie może to prowadzić do częściowej blokady jednego oskrzela, zatrzymując dopływ powietrza do jednego płuca. Pozostałe płuco będzie nadal drożne, umożliwiając minimalną wymianę gazową, niezbędną do utrzymania życia. Dopiero w dalszych interwencjach medycznych w bloku operacyjnym szpitalnego oddziału ratunkowego ciało obce zostanie usunięte za pomocą bronchoskopii lub operacji chirurgicznej. Do tego czasu należy zapewnić pacjentowi zachowaną spontaniczną akcję oddechową oraz drożność dróg oddechowych w niezbędnym zakresie.

Prowadzimy szkolenia w tych miastach

Kurs pierwszej pomocy Warszawa
Kurs pierwszej pomocy Kraków
Kurs pierwszej pomocy Wrocław
Kurs pierwszej pomocy Łódź
Kurs pierwszej pomocy Poznań
Kurs pierwszej pomocy Gdańsk
Kurs pierwszej pomocy Szczecin
Kurs pierwszej pomocy Bydgoszcz
Kurs pierwszej pomocy Lublin
Kurs pierwszej pomocy Białystok
Kurs pierwszej pomocy Zielona Góra
Kurs pierwszej pomocy Opole

Dlatego my!

Ponad 650 opinii Google

Łódź, Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Zielona Góra, Szczecin, Białystok, Gdańsk

Ponad 50 000 przeszkolonych kursantów

Każdy z nich ma umiejętności ratowania życia!

Ponad 3000 obsłużonych firm

Poczujesz się pewnie w swoim miejscu pracy.

Nie oszczędzamy na klientach. Nowoczesny sprzęt treningowy

fantomy połączone z tabletem, AED, kamizelka do zakrztuszeń, sztuczna krew i urwane kończyny

Dostęp do materiałów on-line

Uczestnicy mają dostępy do platformy elearningowej, na której mogą pogłębiać swoją wiedzę

Szkoleniowcy – tylko specjaliści, aktywni zawodowo

Pogotowie, szpitale, misję międzynarodowe... Długo wymieniać. Kadra z jajem (tym najczarniejszym), humor to podstawa!

Certyfikat dla każdego

O ile zda egzamin, koniec z szkoleniami dla mięczaków.

Wiarygodność

bazujemy na doświadczeniu, realnych sytuacjach oraz filmach. Stres, pot i adrenalina